Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

 In Eğitim Yazıları

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ders çalışma programı nasıl hazırlanır

Bir öğrenciyi başarına getiren yol çalışmaktır. Öğrenci, hayallerindeki lise veya üniversite için çok çalışmalıdır. Bu noktada çalışmanın verimli olması çok önemlidir. Çok çalışmak kadar verimli çalışmak da son derece önemlidir. Dolayısıyla ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusuna verilecek cevabın doğru olması çok önemlidir. Biz de çalışma programı hazırlanırken nelere dikkat etmek gerektiği konusuna eğildik. Çalışma programında dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

  • Çalışma programı hazırlanırken, öğrencinin eksikliklerine dikkat edilmelidir. Öğrencinin hangi derslerde, hangi konularda sıkıntı yaşadığı, bu konularla bağlantılı konulara geçilmeden önce derhal çözülmelidir. Bu doğrultuda, ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusu karşısında verilecek ilk cevabın tespit edilen eksikler merkezinde bir çalışma programı hazırlanması olduğunu söyleyebiliriz.

 

  • Öğrenci test çözümlerine, konu çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra geçmelidir. Bir konu veya ünite hakkında gerekli bilgileri öğrenmemiş olan öğrencinin doğrudan test çözümlerine geçmesi verimli bir yol olmayacaktır. Öğrenci, öncelikli olarak konu çalışmalarını, tekrarlarını gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu şartlar gerçekleştikten sonra öğrencinin test çözümlerine başlaması gerekir.

 

  • Ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusu yanıtlanırken, çalışma saatleri arasına uygun dinlenme dakikaları eklemek unutulmamalıdır. Dinlenme zamanlarının doğru ayarlanmaması öğrencinin çalışmalarını verimsiz hale getirecek, neticesinde çalışmadan arzu edilen sonuç alınamayacaktır. Bu sebeple, öğrenci belirli aralıklarla mutlaka kendine zaman ayırmalı, ders çalışma programında bu dinlenme sürelerine kesinlikle yer verilmelidir.

 

  • Ders çalışma programı hazırlanırken, öğrencinin konuları okulla eş zamanlı olarak götürebiliyor olması gerekir. Okul konularının ne önünde olunmalı ne de gerisinde kalınmalıdır. Bu sebeple öğrenci; ders çalışma programında yer alan konu ve test çözümlerini, okulda görmekte olduğu konularla ilgili tutmalıdır.

 

  • İyi bir özel ders çalışması da ders çalışma programında yer verilecek unsurlardandır. Kaliteli, güvenilir, tecrübeli bir eğitmen ders çalışma programı nasıl hazırlanır sorusuna aranacak cevapta öğrenciye son derece yardımcı olur. Kendi tecrübeleri kapsamında öğrencinin de ihtiyaçları baz alınarak, eğitmenle birlikte verimli bir çalışma programı oluşturulabilecektir. Biz de genç ve yüksek bilgi birikimine sahip eğitmen kadromuzla verdiğimiz özel ders çalışmalarımızla, ders çalışma programı hazırlama noktasında öğrencilere yardımcı oluyor, onların ihtiyaçları çerçevesinde verimli bir çalışma sistematiği oturtuyoruz.

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır
Article Name
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır
Description
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? Ders Çalışma Programı Hazırlamanıza Yardımcı Olacak Taktikler. YKS Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?
Author
Recent Posts
Comments
  • AlpCan Berk
    Cevapla

    Ders Çalışma Programı hazırlarken zorlanıyordum ama bu makale sayesinde Ders Calışma Programı hakkında güzel bilgiler aldım.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

yks öğrencileripomodoro tekniği
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın