Tarih Nasıl Çalışılır

 In Eğitim Yazıları

Tarih Nasıl Çalışılır
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

tarih nasıl çalışılır

Tarih dersi, öğrencilerin çalışma planı geliştirmekte zorlandığı derslerden biridir. Zira uzun bir süreci bünyesinde barındıran tarih dersi, bu özelliğiyle öğrencinin gözünü korkutmakta bu da çalışmaların istenilen verimle gerçekleşmesine engel olmaktadır. Buna karşın bir öğrenci; hayallerindeki lise veya üniversiteye girmek için tarih dersinden yeterli bilgi birikimine sahip olmak durumundadır. Zira her iki sınavda da tarih dersi ortak konulardan biridir. Bu da öğrenciler için tarih dersinden kaçmanın imkansız olduğu anlamına geliyor. Tüm bu sebeplerle tarih nasıl çalışılır sorusuna cevap aramak gerekir. Bu soruya maddeler halinde şu yanıtlar verilebilir:

  • Öncelikle tarih dersinde konu çalışmaları sebep sonuç ilişkisi içerisinde irdelenmelidir.
    Hangi olayın hangi sonuca sebep olduğu, bu sonucun yarattığı etkiler maddeler halinde incelenmelidir.

 

  • Konu çalışmalarında öğrencilerin not tutmaları son derece faydalı bir yoldur. Bu not tutma işlemi önemli bilgilerin maddeler halinde yazılması şeklinde gerçekleşmelidir. Öğrenci böylelikle konular hakkında genel bir şema çizmiş olacaktır. Bu da ilerleyen zamanda öğrencinin yapacağı tekrarlarda son derece işlevsel olacak, bilgilerin sistematik bir şekilde öğrenilmesini sağlayacaktır.

 

  • Tarih nasıl çalışılır sorusuna verilecek önemli cevaplardan biri de öğrencinin konuyu kendine yahut bir arkadaşına sesli bir şekilde anlatmasıdır. Bu sayede öğrenci, konuyu işitsel hafızasına hitap edecek şekilde çalışacak bu da bilgilerin kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır.

 

  • Tarih dersinin en önemli özelliklerinden biri yüzyılları kapsayan süreçler arasında var olan bağlantıdır. Bir olay kendinden yüz yıl sonra gerçekleşen bir başka olay üzerinde etkili olacaktır. 1789 Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik akımının Osmanlı üzerinde yarattığı etkiler gibi. Bu sebeple bir konu tam anlamıyla öğrenilmeden bir diğer konuya geçişin gerçekleşmemesi gerekir. Tarih dersinin verimli çalışılması hususunda bu son derece önemlidir.

 

  • Her derste olduğu gibi tarih dersinde de test çözmek son derece önemlidir. Tarih nasıl çalışılır dendiğinde test çözmenin önemi kesinlikle gözden kaçmamalıdır. Öğrenciler her bir konu çalışmasını test çözümüyle pekiştirmelidir. Böylelikle öğrenilen bilgiler soru üzerinde kullanılacak ve böylelikle bilgilerin hafızadaki yeri çok daha sağlamlaşacaktır. Test çözme sıklığı, sınav zamanı geldiğinde sorulara nasıl yaklaşılması gerektiği noktasında da öğrenci için son derece yararlı olacaktır.

UZMAN EĞİTMENLERİMİZDEN TARİH ÖZEL DERS HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE DİĞER ÖZEL DERS İLE ALAKALI SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

HEMEN ÖZEL DERS AL 

Summary
Tarih Nasıl Çalışılır
Article Name
Tarih Nasıl Çalışılır
Description
Tarih Nasıl Çalışılır Tarih dersi, öğrencilerin çalışma planı geliştirmekte zorlandığı derslerden biridir. Zira uzun bir süreci bünyesinde barındıran tarih
Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

diş hekimliği fakültesi hakkında bilgiler
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın