YKS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

 In Eğitim Yazıları

YKS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

2017-18 eğitim öğretim sezonu ile birlikte ilk defa uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin YKS başvuru kılavuzu, 28 Şubat 2018 tarihi itibariyle ÖSYM’nin resmi sitesi olan osym.gov.tr’de yayımlandı. Buna göre öğrenciler YKS başvurularını 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında yapabilecekler.

YKS İle İlgili Olarak Her Türlü Bilgi Kitapçıkta Bulunmaktadır

YKS başvuru kitapçığının giriş bölümünde YKS başvuru tarihleri, sınav başlangıç saatleri, süreleri ve ücretleri gibi YKS’ye ilişkin temel bilgiler yer alıyor. YKS başvuru kitapçığında belirtildiği üzere 1 ila 21 mart tarihleri arasında sınav başvurusunun yapılamaması halinde 4 Nisan 2018 geç başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. 4 Nisan 2018 tarihine kadar gecikmeli olarak yapılacak YKS başvuruları için, sınav ücretinin aynı gün içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Diğer taraftan YKS başvuru kitapçığında YKS’ye kimlerin gireceği, kimlerin girme zorunluluğu bulunduğu, sınav ücretlerinin nasıl yatırılacağı, soru kitapçığının nasıl olacağı, cevap kağıdının nasıl doldurulacağı, Ortaöğretim Başarı Puanı’nın hesaplanma yöntemi, yerleştirme ve bunun gibi birçok hususla ilgili olarak detaylı bilgilendirme yapılmaktadır.

Öğrenciler YKS’de Hangi Derslerden Sorumlu Olacaklar

Bu sene ilk kez uygulanacak olan YKS, iki oturumlu olarak gerçekleştiriliyor. Buna göre öğrenciler 23 Haziran 2018 tarihinde ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girecekler. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise TYT’nin bir gün sonrasında 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Öğrenciler ilk oturumda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri derslerinden temel konularla ilgili sorulardan sorumlu olacaklar. İkinci oturumda ise yine Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve ek olarak Edebiyat dersinden, alanlarıyla ilgili konuları cevaplandıracaklar. Sınav sonuçlarının açıklanma tarihi ise 31 Temmuz 2018.

136 sayfadan oluşan YKS başvuru kitapçığına şu adresten ulaşabilirsiniz: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YKS/KILAVUZ_28022018.pdf

 

SORULARINIZI BU YAZIYA YORUM BIRAKARAK SORABİLİRSİNİZ

Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

tarih nasıl çalışılırendüstri mühendisliği hakkında genel bilgiler
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın