YKS’ye Hangi Puan Türünde Hazırlanmalıyım?

 In Eğitim Yazıları

YKS’ye Hangi Puan Türlerinde Hazırlanmalıyım?
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
yks ayt puan türü

Üniversitelere giriş için uygulamaya konan yeni sınav sistemi ile öğrenciler iki aşamalı bir sınava tabi tutulacaklar. Buna göre ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi (TYT) gerçekleştirilecek, ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adındaki ikinci oturum sınavı yapılacak. Bu yeni sınav sistemiyle birlikte puan türlerinde de farklılık meydana geldi.

Eski sınav sisteminde puan türleri; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6, LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 şeklinde gruplandırılmaktayken bu durum artık farklılık arz ediyor. Yeni sınav sistemine göre TYT’den aldığı başarıya göre tercih yapacak olan öğrenciler TYT; TYT ile YKS başarı ortalaması üzerinden tercih yapacak öğrenciler ise Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türlerinden tercih yapacaklardır. Şimdi her bir puan türüne ayrı ayrı bakalım.

TYT Puan Türü:

2 yıllık önlisans bölümlerine gitme niyetindeki öğrenciler tercihlerini TYT puan türünden yapacaklardır. Buna göre ilk oturumda yapılan TYT sınavında; öğrenciler Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinden sorumlu oldukları toplam 120 soruluk ilk oturum sınavına girecekler. Tercihlerini de bu testte elde ettikleri başarılar üzerinden yapacaklardır.

Sayısal Puan Türü:

Bu puan türünde TYT’deki başarının %40’ı; YKS başarısının ise %60’ı hesaba katılıyor. %60’lık YKS başarısının hesaplanmasında ise Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi’ndeki başarının %50’lik kısımları üzerinden hesaplama yapılıyor. Mühendislik, Tıp veya Matematik, Fen Bilimleri gibi derslerde öğretmenlik vb. tercih yapmak isteyen öğrenciler sayısal puan türünden tercih yapmak durumundadırlar.

Eşit Ağırlık Puan Türü:

Bu puan türünde de TYT başarısının %40’ı; YKS başarısının %60’ı puanlamada esas alınmaktadır. YKS başarısı ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi’ndeki başarının bütün halindeki %50’si ve Matematik Testi’ndeki başarının %50’si esas alınmak suretiyle hesaplanıyor. Eğitim öğretim hayatına Hukuk, İşletme, İktisat, PDR gibi bölümlerde devam etmek isteyen öğrencilerin, tercihlerini Eşit Ağırlık Puan türünden yapmaları gerekmektedir.

Sözel Puan Türü:

Bu puan türünde TYT %40, YKS %60 oranında başarıyı etkilemektedir. YKS başarısının hesabında Türk Dili ve Edebiyatı–SosyalBilimler-1 testlerindeki toplam başarının %50’si ve Sosyal Bilimler-2 Testi’ndeki başarının %50’si esas alınmak suretiyle hesaplama yapılmaktadır. Gazetecilik, İletişim, Reklamcılık, Tarih veya Coğrafya Öğretmenliği, Türkçe veya Edebiyat öğretmenliği gibi bölümlerde tercih yapmak isteyen öğrencilerin Sözel Puan Türünden tercihlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Dil Puan Türü:

Yabancı dillerde öğretmenlik, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, Mütercim-Tercümanlık gibi bölümlerde eğitim öğretim hayatını ve geleceğini şekillendirmek isteyen öğrencilerin tercihlerini Dil Puan türünden gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu puan türünde TYT başarısının %40’ı, Yabancı Dil Testi’nin ise %60’ı esas alınarak puan hesabı yapılmaktadır.

Summary
 Üniversitelere giriş için uygulamaya konan yeni sınav sistemi ile öğrenciler iki aşamalı bir sınava tabi
Article Name
Üniversitelere giriş için uygulamaya konan yeni sınav sistemi ile öğrenciler iki aşamalı bir sınava tabi
Description
YKS’ye Hangi Puan Türlerinde Hazırlanmalıyım? Üniversitelere giriş için uygulamaya konan yeni sınav sistemi ile öğrenciler iki aşamalı bir sınava tabi tutulacaklar. Buna göre ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi (TYT) gerçekleştirilecek, ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adındaki ikinci oturum sınavı yapılac
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

genel kültür nasıl geliştirilirergenlikte öfke kontrolü
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın