Edebiyat Nasıl Çalışılır ?

 In Eğitim Yazıları

Edebiyat Nasıl Çalışılır

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

edebiyat nasıl çalışılır

Edebiyat, özellikle sözel ve eşit ağırlık bölümlerden tercih yaparak üniversiteye yerleşecek olan lise öğrencileri için olmazsa olmaz bir derstir. Öyle ki sayısal bölümden üniversite sınavlarına giren öğrenciler Fen Bilgisi’nden yapmış olduğu sorularla üniversitelere giriş sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) bir adım öne geçmeyi başarabiliyor.

Bu noktada sözel ve eşit ağırlık bölüm öğrencileri aradaki farkı sağlam bir Edebiyat bilgisiyle kapatabilecektir. İktisat, işletme gibi bölümleri Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi’nde okumak, üst düzey okullarda hukuk fakültesini kazanmak gibi sonuçlar için Edebiyat’tan kayda değer bir başarı gerekir. Tabi bu başarı için edebiyatta önemli noktalar nelerdir, Edebiyat nasıl çalışılır, edebiyatın sınav başarısına etkisi nedir gibi konulara değinmek gerekir. Bu bağlamda verimli bir çalışma rotası çizilip öğrenci iyi bir üniversitede iyi bir bölüm okuyabilmek için bir adım öne geçirilebilir. Edebiyat nasıl çalışılır sorusunu maddeler halinde şu şekilde anlatabiliriz:

Tekrar Çok Önemli

  • Öncelikle, edebiyat dersini sınav odaklı olarak değerlendirdiğimizde çok sayıda yazar ve eser bilgisine hakim olma gerekliliğini görürüz. Yani “Hangi yazar hangi dönemde hangi eserleri yazmış?” gibi sorulara karşı hazırlıklı olmak sınav başarısı için önemlidir. Bu bilgi birikimini çok sayıda tekrar ve karşılıklı soru cevap yöntemleriyle elde etmek mümkündür. Öğrenci, alanında bilgili bir eğitmen özel ders alarak soru cevap, pratik, konu anlatım çalışmalarını karşılıklı iletişim yoluyla gerçekleştirebilir. Bu da hiç şüphesiz çalışmayı daha verimli hale getirecektir. Çünkü bu çalışmalar, bahsi geçen yazar, dönem, eşleşme üçgenini öğrencinin görsel hafızasıyla birlikte işitsel hafızasına da yerleştirecektir.

 

  • İlk maddede belirtilen hususlar edebiyat başarısı için hayli önemli olup edebiyat nasıl çalışılır sorusuna verilebilecek doğru bir yanıttır. Ancak edebiyat, zaman zaman düşülen yanılgının aksine sadece yazar ve eserlerini bilmekten ibaret değildir. Edebiyat geniş bir alandır. Sanatlar, Türk edebiyatında görülen nazım şekilleri, biçimleri, türleri, ses sanatları, hangi dönemde Edebiyatımızda hangi kültürlerin etkisinin görüldüğü vb. çok sayıda konu söz konusudur. Bu konulara hakimiyet sistematik ve planlı bir konu aktarımıyla mümkündür. Öğrenci bu noktada iyi bir eğitmenden özel ders alarak okula yardımcı olmalıdır. Her bir konuyu sistematik bir şekilde şablon haline getirerek öğrenmelidir. Dinamik özel ders ekibinden seçeceğiniz bilgi birikimi yüksek, genç ve dinamik eğitmen bu noktada öğrenciye büyük fayda sağlayacaktır.

Öğrenilenler Test Çözerek Pekiştirilmeli

  • Edebiyatta çok sayıda test çözmek bilginin kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Bilgi havuzunun geniş olması kimi zaman öğrencileri sadece konu anlatımı ve tekrarla edebiyat dersinde başarının yakalanabileceği yanılgısına düşürebiliyor. Ancak durum bundan farklıdır. Test çözmek hangi kitabın hangi yazara ait olduğu noktasında bile bilgileri çok daha kalıcı hale getirmektedir.
  • Test çözmenin öğrenciyi geliştirdiği en önemli nokta edebiyatın, incelikli soru tarzlarında kendini gösterir. Örneğin edebi sanatlar başlığı altında çözülecek testler, hangi cümlelerde hangi sanatın uygulandığına dair zihni açacaktır. Bu noktada sadece konu çalışmak hangi edebi sanatın ne anlama geldiği noktasında öğrenciyi bilgilendirir. Ancak cümle içinde o sanat türünü fark etmek çok sayıda test çözümüyle mümkündür. Bu bakımdan, hiç şüphesiz Edebiyat nasıl çalışılır noktasında verilecek en önemli cevaplardan biri de test çözümüdür.
  • Edebiyat nasıl çalışılır dendiğinde akla gelmesi gereken ilk cevaplardan biri de bol bol kitap okumak olmalıdır. Kitap okumak öğrencinin cümle analizlerini genişletir, dikkat ve farkındalığını arttırır. Bu iki kavram edebiyat başarısında son derece kilittir. Dolayısıyla çok sayıda kitap okumak edebiyat başarısına önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Edebiyat Nasıl Çalışılır?
Article Name
Edebiyat Nasıl Çalışılır?
Description
Edebiyat çalışma konusunda ipuçları. Edebiyat çalışma taktikleri.
Author
Recent Posts
Comments
  • Selen
    Cevapla

    Edebiyat için ezber önemli bence onun içinde hafıza teknikleri kullanan animonik eğitim seti var mesela işe yarıyor onu satın almak daha mantıklı bence

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

verimli ders çalışma yöntemleriders çalışılacak yerler
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın