Ders Çalışılacak Yerlerin Sahip Olması Gereken 5 Özellik

 In Eğitim Yazıları

Ders Çalışılacak Yerler İçin 5 Özellik

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

ders çalışılacak yerler

Dersin çalışıldığı yer de çalışmanın verimini etkileyen faktörlerdendir. Ders çalışmak için uygun bir yer seçimi, konsantrasyonu, verimi ve daha pek çok faktörü etkileyecektir. Bu sebeple ders çalışılacak yerler iyi seçilmelidir. Bu gereklilikten bireysel çalışmalar için de bahsetmek mümkündür özel dersler için de. Özel derslerin başarıya ulaşması için de ders çalışılacak yerlerin seçimi önemlidir. Bunu sadece bireysel çalışmalarla sınırlandırmamak gerekir. Bu doğrultuda ders çalışılacak bir ortamda bulunması gereken özellikleri beş madde halinde sıralayacak olursak şu noktalara değinmekte fayda olacaktır.

Ofisimiz Bünyesinde Üniversite Öğrencilerine Sağladığımız Ders Çalışma Ofisini Görüntülemek için Tıklayın

SİZİN İÇİN LİSTELEDİĞİMİZ 5 ÖZELLİK:

  • Ders çalışılacak yerler öncelikle gürültüden uzak olmalıdır. Unutmamak gerekir ki gürültü kirliliğinin insan sağlığına olan zararı bilinenin çok üstündedir. Sessiz bir ortamda öğrencinin çalışma konsantrasyonu çok daha yüksek olacaktır. Bu da çalıştığı noktaları çok daha kısa sürede anlaması demektir. Sessiz bir ortamda çalışmanın önemini örneklendirerek anlatabiliriz. Paragraf sorusu çözen bir öğrenci düşünelim. Bu öğrencinin gürültülü bir ortamda okuduğunu anlaması, soruyla okuduğu arasında bağlantı kurması güçleşecektir. Veya, bir geometri sorusunda dahi öğrencinin soru üzerinde odaklanması, gerekli açıları oluşturma noktasında öğrenciyi oldukça kötü etkileyecektir.
  • Temiz hava verimli bir çalışma için oldukça önemlidir. Havadar, ferah bir ortamda yapılan çalışmanın öğrenci için çok daha faydalı olacağı oldukça açıktır. Bu sebeple ders çalışılacak yerlerin hava alıyor olması gerekir. Havasız, kapalı bir ortamda yapılan çalışma her ihtimalde daha verimsiz geçecektir. Bundandır ki hiçbir öğrenci havasız, loş bir ortamda çalışmalarını gerçekleştirmek istemez. Özel derslerde de bu durum geçerlidir. Öğrencilerin, içine çektiği havanın temizliği çalışmanın kalitesini de doğru oranda etkileyecektir.
  • Çalışmanın yapılacağı yer yeterince geniş olmalıdır. Aslında bu özelliği ders çalışılacak yerlerin havasının temiz olması gerekliliği ile ilişkilendirebiliriz. Geniş bir ortam hem öğrencinin içini açacak hem de havanın hızla azalmasına engel olacaktır. Bu genişlik, büyük bir salonda çalışılması gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak odanın belirli ebatlarda olması, odanın öğrencinin hareket kabiliyetini azaltmaması gerekir. İyi bir çalışma için ortam koşullarının iyi olması gerekir ve odanın genişliği de bunlardan biridir.
  • Ders çalışılacak yerlerin yeterince ışık alması gerekir. Aydınlık bir ortam çalışmanın kalitesini arttırır. Kapalı ve karanlık bir ortam büyük olasılıkla öğrencinin uykusunu getirir ve çalışmanın kalitesini düşürür. Aydınlık, gün ışığı gören bir ortam öğrenciyi dinç ve zinde tutacaktır. Bu da odaklanmayı güçlendirecek, öğrencinin yorgunluğunu alacaktır.
  • Temizlik, hayatın her alanında önemli olduğu gibi ders çalışmak için de önemlidir. Ders çalışılacak yerlerde temizliğe büyük önem verilmelidir. Temiz bir ortam, her şeyden öte sağlığa zararlıdır. Bununla birlikte temiz olmayan bir ortam öğrenciyi, nefes kalitesi başta olmak üzere pek çok açıdan zorlayacaktır.

Belirtelim ki bu şartlar bireysel veya özel ders çalışmaları için geçerli ve gereklidir. Dinamik Özel Ders ekibi olarak Bakırköy’deki ofisimizde yukarıda maddeler halinde saydığımız hususları göz önünde bulundurarak tercih yaptık. Ofisimizde temiz, gün ışığı alan bir ortamda gerçekleştirdiğimiz özel derslerle öğrencilerin başarısına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Ders çalışılacak yerler bakımdan yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek, özel ders çalışmalarında Dinamik Özel Dersi seçebilirsiniz. Belirttiğimiz şartları sağlayan ofisimizde gerek bireysel, gerek grup özel dersleri alabilirsiniz. Tekrar altını çizelim ki ders çalışılacak yerler her açıdan büyük önem taşır. Bu hususlara, ne şekilde çalışılacaksa çalışılsın, mutlaka dikkat etmek gerekmektedir.

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Ders Çalışılacak Yerlerin Sahip Olması Gereken 5 Özellik
Article Name
Ders Çalışılacak Yerlerin Sahip Olması Gereken 5 Özellik
Description
Ders Çalışılacak Yerlerin Özelliklerini Sizin İçin Özetledik
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

edebiyat nasıl çalışılıraçıköğretim sınav sonuçları
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın