Hafıza Geliştirme Teknikleri

 In Eğitim Yazıları

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir
[Toplam: 1   Ortalama: 4/5]

hafıza geliştirme teknikleriHafıza geliştirme teknikleri, son zamanlarda üzerine ciddi araştırmalar yapılan bir husustur. Bu araştırmalar pek çok amaçla yapıldığı gibi eğitim öğretim hayatındaki başarının artması da bu araştırmanın amaçları arasındadır. Bir öğrenci için de hafıza geliştirme tekniklerinin doğru uygulanmasının yazılı ve sınav başarılarına olumlu etki edeceği yadsınamaz bir gerçektir. Eğitim sistemimizin oldukça geniş bir bilgi havuzuna hakim olmayı zorunlu kıldığı düşünüldüğünde bu gerekliliğin daha belirgin hale geldiğini söylemek de mümkün olacaktır. Bu doğrultuda, hafızayı geliştirme amacıyla neler yapılabileceğini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sınav veya yazılıdan önce yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş beyin gücü ve hafıza üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bu yürüyüş sırasında öğrenci, bilgilerini konuşma şekliyle kendine anlatarak hafızasını tazeleyebilecektir. Sınav öncesi 20 dakikalık yürüyüş metodu Illinois Üniversitesi’nden Dr. Chuck Hillman tarafından ortaya atılan bir hafıza geliştirme tekniği

 

  • İlk duyuşta anlamsız gibi gelse de ders çalışmalarını, standart bir okuma yerine sesli bir şekilde okuyarak gerçekleştirmek de hafıza geliştirme tekniklerinden biridir. Bu metod, bir kütüphanede uygulanmak için uygun değil elbette. Ancak öğrenci bireysel çalışmalarını bu metotla gerçekleştirerek çalışmalarını işitsel hafızasına hitap edecek şekilde gerçekleştirebilir.

 

  • Öğrenilen konuların başka birine öğretilmesi de önemli bir hafıza geliştirme tekniği Öğretilecek birisinin bulunmaması halinde öğrenci bu metodu, dersi kendine anlatmak suretiyle de uygulayabilir.

 

  • Şema çizmek yoluyla yapılan çalışmalarla da hafızayı geliştirmek mümkündür. Şema çalışmasıyla bilgiler sistematik olarak yerleştirilir. Böylelikle bilgiler, öğrencinin aklına çok daha düzenli bir şekilde kodlanmış olur.

 

  • Yapılan çalışmalar belgesel izlemenin de hafıza geliştirme tekniklerinden biri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çeşitli belgeseller izleyerek hafızayı geliştirmek mümkündür. Belgesellerde, olayların belirli bir sıra ve birden çok olguyla bağlantılı olarak gerçekleşmesi sebebiyle hafızanın gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

 

  • Ders çalışma programına belirli aralıklar yerleştirmek de hafıza geliştirme tekniklerinin oldukça işlevsel bir uygulamasıdır. Belirli aralıklarla gerçekleştirilecek olan molalar, bilgilerin öğrenci hafızasında daha sağlam yer etmesini sağlayacaktır.

 

  • Hiç şüphesiz, hafızayı geliştirme tekniklerinin en önemlilerinden biri de test çözmektedir. Her bir test sorusu, bilgiyi beyne daha sağlam işleyecektir. Öğrenciyi bilgiyi kullanma becerisini test çalışmalarıyla kazanacaktır. Aynı şekilde öğrenilen bilginin beyinde sistemli hale gelmesi de sık sık yapılan pratik çalışmalarıyla mümkün olacaktır.

 

HEMEN ÖZEL DERS AL 

Summary
Hafıza Geliştirme Teknikleri
Article Name
Hafıza Geliştirme Teknikleri
Description
Hafıza geliştirme teknikleri ve taktikler. YKS için hafıza teknikleri. Sınava yönelik hafıza nasıl geliştirilir. Hafıza geliştirme nasıl yapılır?
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

ispanyolca özel ders ücretlerimatematik korkusu nasıl aşılır
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın