Paragraf Soruları için 5 Taktik

 In Eğitim Yazıları

Paragraf Sorularını Daha Kolay Çözdürecek 5 Taktik
[Toplam: 23   Ortalama: 3.3/5]


paragraf soruları nasıl çözülür

Paragraf soruları iki oturumlu olarak gerçekleştirilecek olan üniversitelere giriş sınavının iki oturumunda da öğrenciler için son derece önemli bir soru tarzıdır. Zira, bu sorular çok sayıda sorulmakta olup zamanı fazlaca doğru kullanabilme becerisi gerektirir. Bu da doğru bir çalışma programı ile gerçekleştirilebilir. Bu sorular iki oturumlu sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde de ikinci oturum olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda da sorulmaktadır. Paragraf soruları öyle bir soru tarzı oluşturmaktadır ki bu sorular üzerinden öğrencinin anlama kabiliyetinin yanı sıra dil bilgisi ve edebiyat bilgilerine kadar her türlü değerlendirme yapılabilir. Haliyle öğrencinin paragraf sorularında zorluk yaşaması onu hem üniversite hem de lise sınavlarında, diğer öğrencilerin gerisine düşürecektir. Şimdi paragraf sorularını öğrenciler için daha kolay hale getirecek 5 taktik üzerinde duralım:

  1. Öncelikle paragraf soruları ile karşılaşıldığında öğrenci ilk olarak paragrafın altında bulunan soruda neyin istendiğine bakmalıdır. Bu, öğrencinin paragrafta neyi arayacağını bilmesini sağlar. Dolayısıyla okuma çok daha yüksek konsantrasyonla gerçekleşir. Zira öğrenci, uzun metinde neyi aradığını biliyordur. Nihayetinde, cevap kendini gösterecek ve öğrenci için paragrafı tekrar tekrar okuma çilesi ortadan kalkacaktır.

 

  1. Paragraf sorularında yapılan önemli hatalardan biri tüm paragrafı mutlaka okumak gerektiğidir. Uzun metinlerin öğrencilere sunulduğu paragraf sorularında pek çok aldatma yöntemi de uygulanmaktadır. Öğrencilere; paragrafın giriş veya orta kısımlarındaki ibareler doğru cevabı veriyormuş izlenimiyle sunulabilir. Bu tuzaklara düşmemek açısından paragrafın tamamını dikkatli bir şekilde okumak büyük önem taşımaktadır.

 

  1. Okuma kalitesi paragraf sorularında başarıyı belirleyen kriterlerdendir. Öğrenci, paragrafı yüksek konsantrasyonla okumalıdır. Her bir kelime, hatta bir imla işareti doğru cevabın bulunmasında önemli bir rol oynuyor olabilir. Bu ihtimale karşılık cümleler doğru anlamı verecek şekilde okunmalı, cevapla da bu doğrultuda verilmelidir.

 

  1. Kitap okumak, paragraf sorularındaki başarıyı arttıran en önemli yöntemlerden biridir. Bir kişinin hayattaki başarısını da doğrudan etkileyen bir faktör olarak kitap okumanın paragraf soruları çözme noktasındaki etkisi yadsınamaz. Kitap okuma alışkanlığına sahip biri, okuduklarını daha iyi ve süratli anlayacaktır. Bu da soruların çözümünde öğrenciye büyük bir zaman avantajı kazandıracaktır.

 

  1. Paragraf soruları çelişkili seçenekleri birlikte sunar. Bu da öğrencinin yoğun kafa karışıklıkları yaşamasına sebebiyet verir. İşleri karmaşık bir hale sokabilir. Bu nedenle öğrenciler için paragraf sorularında cevap eleyerek test çözme yöntemi oldukça işlevseldir. Öğrenci, yanlış olduğuna kesin kanaat getirdiği seçenekleri eleyerek paragraf sorularını kendisi için daha kolay hale getirebilir. Böylelikle azalan seçenek sayısı öğrencinin yaşadığı kafa karışıklığını ortadan kaldıracaktır. Nihayetinde iki seçenek arasından seçim yapmak çok daha kolay olacaktır. Seçenek sayısı azaldıkça öğrencinin kafası rahatlayacak, bu da muhakeme yapmayı daha rahat hale getirecektir.

 

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Paragraf Soruları için 5 Taktik
Article Name
Paragraf Soruları için 5 Taktik
Description
Paragraf Soruları için hazırladığımız işinizi kolaylaştıracak 5 taktik. Paragraf soruları nasıl çözülür? TYT Türkçe Paragraf Soruları Taktikleri
Author
Recommended Posts
Comments
  • ayça bozkır
    Cevapla

    Paragraf soruları için 5 taktik yazısı oldukça faydalı bir içeriğe sahip. Paragraf soruları çözerken zorluk çeken arkadaşlara tavsiye ederim. Teşekkürler dinamik özel ders

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

z kuşağı çocuklarıliseye geçiş sınavı örnek soruları
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın