Faydalı 5 Ders Çalışma Taktiği

 In Eğitim Yazıları

5 Faydalı Ders Çalışma Taktiği

faydalı ders çalışma taktiği

Ders çalışma şekli öğrenciden öğrenciye ciddi farklılıklar gösterir. Her öğrenci için verimli çalışma metodu farklıdır. Bu sebeple, çalışma taktikleri öğrenciden öğrenciye değişiklik gösterecektir. Veliler tarafından çocukların çalışma metotlarını başka öğrencilerle kıyaslamak bu bakımdan son derece büyük bir yanlıştır. Mesele öğrencinin, kendisi için faydalı ders çalışma taktiğini bulabilmesidir. Bu bakımdan faydalı ders çalışma taktiği ne olabilir sorusuna yanıt aramak gerekir. Bu soruya maddeler halinde şu cevapları vermek mümkündür:

  • Standart not tutma taktiği faydalı ders çalışma taktiği dendiğinde akla ilk gelen yoldur. Bu yol, öğrencinin kişisel tercihine bağlıdır. Ancak öğrenciler arasında en yaygın ders çalışma taktiği olarak öne çıkar. Öğrenciler not tutma taktiği ile yaptıkları çalışmalarda, konuların önemli gördükleri kısımlarını bir A4 kağıdı veya deftere not alır. Bu notları belirleyen aralıklarla tekrar okuyarak hafızasına iyice yerleştirir. Not tutmak çalışma süresini uzatan bir yol olmasına karşılık oldukça verimli bir ders çalışma taktiğidir.

 

  • Konu anlatım kitaplarında yapılan okuma çalışmalarında, önemli kısımların üzerini sarı, yeşil veya kırmızı fosforlu kalemlerle çizmek de faydalı ders çalışma taktiklerinden biridir. Bu şekilde, öğrenci ilerleyen zamanlarda yaptığı tekrarlarda konuların önemli kısımlarına yoğunlaşma fırsatı elde edecektir.

 

  • Öğrenciler arasında son zamanlarda yaygınlaşma seyri gösteren ders çalışma taktiklerinden biri sözlü kodlama metodudur. Bu çalışma taktiğinde öğrenciler bilgileri, kaynağa bakmadan beyinde tutacakları ana kadar sesli bir şekilde okurlar. Ancak bu okuma çeşitli şekillerde yapılır. Örneğin bilgiler şarkı (veya rap) şeklinde okunabilir. Aynı karşısında okuma yapma yahut bizzat öğrencinin kendi kendine anlatması yoluyla sözlü kodlama metodu uygulanabilir.

 

  • İşitsel hafızaya hitap edecek çalışma metotları da faydalı ders çalışma taktiği olarak düşünülmelidir. Bu ders çalışma taktiğinde öğrencinin, konuyu duyarak öğrenmesi esas alınır. Bu, öğretmenin ses kaydının alınıp sonradan dinlenmesi şeklinde olabilir. Aynı şekilde, internet ortamında ders konusunu anlatan bir videonun izlenmesi yoluyla da işitsel hafızaya hitap bu ders çalışma taktiği uygulanabilir.

 

Arkadaşla çalışma yöntemi en faydalı ders çalışma taktiklerinden biridir. Bu ders çalışma metodunda öğrenci, konuyu bir arkadaşına anlatarak çalışır. Bu anlatım sırasında konu, öğrencinin zihninde daha kalıcı hale gelir. Zira, arkadaşla yapılan ders çalışmalarında karşılıklı fikir alışverişi ve konu üzerinde beyin fırtınası yapmak suretiyle öğrenim çok sağlıklı ve kalıcı olarak gerçekleşecektir.

Ders veriminizi arttırmak ve başarınızı yükseltmek için özel ders ekibimizden yardım alabilirsiniz

 

HEMEN ÖZEL DERS AL 

Summary
5 Faydalı Ders Çalışma Taktiği
Article Name
5 Faydalı Ders Çalışma Taktiği
Description
YKS ve TYT 'de işinizi kolaylaştıracak ders çalışma taktikleri. Ders çalışırken dikkat edilmesi gerekenler. Ders verimi nasıl arttırılır?
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

matematik korkusu nasıl aşılıralmanca eğitimi
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın