Veliler Z Kuşağı Çocukları ile Nasıl Uyum Sağlayabilir

 In Eğitim Yazıları

Veliler Z Kuşağı Çocukları ile Nasıl Uyum Sağlayabilir
[Toplam: 1   Ortalama: 3/5]

z kuşağı çocukları

z kuşağı çocukları

 Birtakım kaynaklar 90’lı yıllarda doğan çocukları da Z kuşağı çocuklarına dahil ediyor. Ancak kaynaklar sıklıkla 2000’li yıllarda doğan çocukları Z kuşağı çocukları sınıfı olarak kabul ediyor. Önemli olan bu sınıfa ait çocukların özelliklerinin ne olduğunu anlamak. Kabul etmek gerekir ki teknolojideki gelişimler çocukların düşünce dünyalarını da şekillendiriyor. Çocuklar, teknolojinin kendilerine sunduğu imkanlar dahilinde hayal dünyalarını şekillendiriyorlar. Bu da, velilerin onlara olan yaklaşımında kararsızlıklar ve başkaca zorluklar yaşamasına sebep oluyor.

Hal böyle olunca veliler, bu zorlukları aşmak adına birtakım çözüm yolları arıyorlar. Bu noktada da çocukların dilinden anlayabilen, aynı zamanda onlarla ders çalışmaları yapabilecek eğitmenlerden yardım istemek akla geliyor. Bu yöntem, hiç şüphesiz sorunları azaltmak adına doğru ve yararlı. Bu temelde, Z kuşağı çocukları üzerinde genel bir değerlendirme yaparak şunları sıralayabiliriz.

 

  • Z kuşağı çocukları için söylenebilecek ilk şey teknolojiye olan yatkınlıklarıdır. Bu çocuklar adeta teknolojiyi öğrenmeye meyilli olarak doğarlar. Bu da onların bilgisayar, tablet başında fazla zaman geçirmelerine sebep teşkil edecektir. Dolayısıyla derslere ayırdıkları zamanı gerekli ve yeterli hale getirmek kolay olmayacaktır.

 

  • Teknolojiye olan yatkınlık ve bağımlılık Z kuşağı çocuklarının ekip çalışmasında başarılı olmalarına engel olur. Bireysel çalışma ve eğlenme yollarına yatkın olarak büyüyen Z kuşağı çocukları için ekip halinde bir şeyler başarma duygusunu yaşamak önemlidir. Ancak bunu başarmak bir o kadar da zordur. Bu çocukları konuşarak, diyalog ile bir şeyler yapmaya alıştırmak gelecek başarısı açısından oldukça önemlidir. Onların duygu ve düşüncelerinden anlayacak bir eğitmenden alınacak özel ders ile bu noktada kayda değer bir ilerleme gerçekleştirilebilecektir.

 

  • Z kuşağı çocuklarının özgüvenlerinin yüksek olduğunu söylemek gerekir. Bireysel çalışmalarıyla özgürlük kavramına da değer verirler. Bu kavramlar, hiç şüphesiz, çocuğun tek başına daha çok şey başarması ve yüksek özgüven anlamına gelecektir.

 

  • Teknolojiyle kurdukları yakın ilişkiler onlara pek çok dünyanın kapısını açar. Z kuşağı çocukları, erişim imkanı sağladıkları bu bilgiler neticesinde geniş bir hayal dünyasına sahip olur. Bu hayal dünyası, onlar için “imkansız” kavramının içini boşaltır. Dolayısıyla büyük hayaller için çaba göstermekten imtina etmezler. Bu, onların dünyaya açılmış, global kişilikler olarak büyümeleri sonucunu da beraberinde getirir.

 

  • Z kuşağı çocukları için temelsiz bilgilerin önemi yoktur. Sebep sonuç ilişkisi içerisinde geliştirdikleri düşünce dünyası ön plana çıkar. Analitik düşünme kabiliyetleri son derece yüksektir. Zira her türlü bilgiyi araştırmak, onlar için son derece kolaydır. Bu bakımdan, Z kuşağı çocukları için bilgiyi temelli bir şekilde öğrenmenin önemi bir hayli yüksektir.

 

  • Teknoloji, Z kuşağı çocukları için bir ihtiyaçtır. Bunu kabul etmek gerekir. Bilgilerin sağlıklı bir şekilde öğrenildiğinden de emin olmak bu bakımdan büyük önem taşır.

 

  • Diğer taraftan Z kuşağı çocukları için doğru bir eğitim öğretim programı son derece gereklidir. Geniş hayal dünyası, analitik düşünce kabiliyeti vb… gibi kavramlar ancak Türkiye’de iyi bir eğitim hayatına sahip olmakla anlam kazanır. Bu noktada, Z kuşağı çocuklarına hitap edebilen bir eğitmenin desteği bir hayli önemlidir.

 

  • Dinamik Özel Ders’in genç, dinamik eğitmen kadrosuyla Z kuşağı çocukları için gerekli eğitim öğretimi ihtiyacını karşılamak mümkündür. Onlarla irtibata geçebilecek, bilgi aktarımını sağlayabilecek eğitmenlerimizden siz de faydalanabilirsiniz. Bunun için, internet sitemiz üzerinden özel ders talebi oluşturmanız veya telefon yoluyla bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Z Kuşağı Çocuklar
Article Name
Z Kuşağı Çocuklar
Description
Veliler Z Kuşağı Çocukları ile Nasıl Uyum Sağlayabilir? Z Kuşağı Çocuklar ve Alışkanlıkları. Z Kuşağı Nedir? Kimler Z Kuşağıdır?
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

matematik nasıl çalışılırparagraf soruları nasıl çözülür
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın