Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

 In Eğitim Yazıları

Verimli Ders Çalışma Yöntemlerini Keşfedelim
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

verimli ders çalışma yöntemleri

Derslerde arzulanan başarıyı yakalamak için öğrencinin, derslerine ayırdığı belirli süreler olmalıdır. Bu saatler kişiden kişiye göre elbette değişecektir. Ancak her ne olursa olsun ortak olan bir nokta var ki bu da çalışmanın verimli geçmesidir. Yani öğrencinin çalışmalarını, nicelikten ziyade nitelik merkezli değerlendirmek gerekir. Bu da verimli ders çalışma yöntemleri noktasında öğrencinin fikir sahibi olmasıyla şekillenir. Unutmamak gerekir ki bu yollar her bir öğrenci için farklılık arz eder. Madde halinde verimli ders çalışma yöntemleri hususuna biraz değinmek gerekir:

Öğrencilerin yaptığı önemli hatalardan biri çalışmalarında her türlü konuyu bilmeleri gerektiği düşüncesine sahip olmaktır. Halbuki sınav ve yazılı odaklı çalışırken öğrencinin işe yarar bilgiler üzerine yoğunlaşması gerekir. Bu, başarılı bir eğitmenden alınacak özel derslerle daha süratli bir şekilde gerçekleşebilecektir. Aksi bir durum öğrenciyi, üstesinden gelemeyeceği bilgilerin yükü altında ezecektir. Bunun neticesi derslerden kopmak, korkmak olacaktır. Halbuki verimli ders çalışmak için ile ilgili olarak öğrencinin çözmesi gereken ilk nokta budur.

 GEREKTİĞİ KADAR ÇALIŞ

  • Verimli bir çalışma için öğrencinin kendini zaman üzerinden değerlendirmemesi gerekir. Önemli olan öğrencinin ihtiyacı olan konuları öğrenmesidir. Bu öğrenme süreci öğrencinin 1 saatini de alabilir 5 saatini de. Önemli olan derse ve konuya göre öğrencinin ihtiyacını karşılayacak kadar çalışmasıdır. Aksi bir durum öğrenciyi zamanın esiri haline getirir, gereklilik değil zorunluluk üzerinden çalışma sonucu ortaya çıkarır.

 KONUYA İYİCE HAKİM OL

  • Konulara olan hakimiyeti pratik ile birleştirmek gerekir. Sınav ve yazılılarda başarı için verimli ders çalışma yöntemlerinden en önemlisi belki de budur. Tek başına konu çalışması yahut pratik çözümleri kısa veya uzun vadede hiçbir başarı getirmeyecektir. Konuya kalıcı ve tam hakimiyet için öncelikle iyi bir konu çalışması yapılmalıdır. Bu konu çalışmasını, pratiklerle destekleyerek ilerlemek gerekir. Böylelikle öğrenci, sahip olduğu bilgileri sorular üzerinde kullanarak bu bilgileri anlamlı hale getirir. Öğrencinin pratik çalışmasından uzak durup konu çalışmasına ağırlık vermesi bilgileri havada bırakır. Tersi durumda ise pratik çalışmalarında başarı yakalamak için sağlam bir temel mevcut olmayacaktır. Bu dengeyi sağlıklı kuran öğrenci mutlaka daha başarılı olacaktır.

 ÇALIŞMA GRUPLARI OLUŞTUR

  • Konular üzerinde hakimiyet kurmanın önemli bir yolu da doğru bir ekiple çalışmaktadır. Böylelikle konular çeşitli tartışmalar üzerinden çalışılır. Bu da bilgiyi akılda kalıcı hale getirir. Bundandır ki öğrenciler, arkadaşlarıyla çalışma yoluna sıklıkla başvururlar. Bu, verimli ders çalışma yöntemlerinden biridir. Dinamik özel ders ekibi olarak biz de Bakırköy’de bulunan ofisimizde yaptığımız grup özel ders çalışmalarıyla öğrencilere bu ortamı sağlıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin önemli üniversitelerinde okuyan üniversiteli kaliteli bir eğitmen hizmeti sağlıyoruz. Böylelikle öğrenciler, başarılı bir eğitmen eşliğinde ekip halinde konuşarak, fikir alışverişi yaparak öğrenmeyi sağlıyor.

 ÖZEL DERS İLE DOĞRU ÇALIŞMAYI ÖĞRENEBİLİRSİN

  • Özel ders çalışmaları yapmak da verimli bir çalışmayı beraberinde getirir. Ancak bu noktada eğitmeni doğru seçmek önemlidir. Öğrenciyle aynı dilden konuşabilen, öğrenci halinden anlayabilen bir eğitmen verimli bir çalışma için daha uygundur. Bu sayede öğrenci için verimli ders çalışma yöntemleri ile ilgili kanaat daha rahat şekillenecektir. Zira her bir öğrenci için bu yol farklılık arz eder. Farklı çalışma tarzları söz konusudur ve bunu iyi anlamak gerekir.

ÖĞRENDİĞİN BİLGİYİ NE ZAMAN KULLANACAĞINI BİL 

  • Ezber değil, bilgiyi kullanma odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Verimli ders çalışma yöntemleri arasında başarması zor noktalardan biri budur. Öğrencinin pek çok bilgiyi aklına yazması şüphesiz önemlidir. Ancak bu bilgilerin nerede nasıl kullanılacağını bilmek işin püf noktasıdır. Bu da doğru pratik çalışmaları gerçekleştirmekten geçecektir.

 

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri
Article Name
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri
Description
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir? Ders Çalışma Taktikleri
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

bahçelievler özel ders hocasıedebiyat nasıl çalışılır
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın