Erteleme Problemi ve Erteleme Alışkanlığı Nasıl Aşılır

 In Eğitim Yazıları

ERTELEME PROBLEMİ NASIL AŞILABİLİR
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

erteleme problemi ve erteleme alışkanlığı

Öğrencilerde son zamanlarda sıklıkla görülen sorunlardan biri de erteleme problemi ve erteleme alışkanlığıdır. Bu sorunun pek çok kaynağı olabilir. Belirtmek gerekir ki bu problem öğrencinin başarısının önünde ciddi bir engel teşkil edebilecektir. Bu etki, eğitim öğretim hayatında ortaya çıkıp meslek hayatında da öğrenciyi takip edecek şekilde seyredebilir. Erteleme problemi ve erteleme alışkanlığını, aslında o an için çok da önemli olmayan mevzular sebebiyle yapılması gereken işleri belirsiz bir zamana bırakma olarak tanımlayabiliriz. Örneğin bir öğrenci, önünde bulunan bir testi çözmek yerine bir gün sonra hangi kıyafeti giyeceğini düşünebilir. İşte erteleme problemi bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunla ilgili incelemeyi maddeler halinde detaylandıralım:

  • Erteleme problemi ve erteleme alışkanlığının altında yatan en önemli sebeplerden birinin, öğrencinin derslerinde başarılı olabileceğine duyduğu inancın zayıf olmasıdır. Örneğin, bir öğrenci önünde sorulan 20 soruluk bir testi çözmek yerine başka bir şeyle ilgileniyor ise bunun altında yatan sebebin, öğrencinin soruları çözebileceğine inanmıyor olmasıdır. Bu da, öğrenci kendini, başarısızlık sonucuna önceden şartlandırarak testi çözmekten kendini uzak tutması sonucunu doğurmaktadır.

 

  • Öğrencinin yaşadığı hedefsizlik de erteleme problemi ve erteleme alışkanlığının sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkarak. Gelecekle ilgili belirlediği hedefi olmayan bir öğrenci için ders çalışmak anlamsız olabilir. Bu durumda öğrenci, ders çalışmak yerine daha önemli gördüğü, ancak aslında hiçbir işine yaramayacak başka bir eylemi gerçekleştirme kararı alabilir.

 

  • Bu gibi sebeplerle karşımıza çıkan erteleme problemi ve erteleme alışkanlığını halletmek için öncelikle öğrenciye özgüven kazandırılması gerekmektedir. Öğrenci, dersinin başına oturduğunda sonucunda istediğini alacağına inanmalıdır. Bu da sağlam bir bilgi birikimiyle mümkündür. Başarılı bir eğitmenden alınacak özel ders, öğrencinin bilgi birikimi ve bilgisini kullanma becerisini geliştirecektir. Nihayetinde erteleme problemi ve erteleme alışkanlığından kurtulmak da öğrenci için çok daha kolay bir hal alacaktır.

 

  • Erteleme problemi ve erteleme alışkanlığı sorununu çözmek için önemli metotlardan biri de çalışmanın planlı programlı hale getirmektir. Bu sayede öğrenci için, onu cezbeden birtakım aktiviteleri belirli bir plan dahilinde gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Aynı şekilde ders çalışmanın saatleri de belirli bir çerçeve içine alınmış olacak bu durum öğrenciyi planlı yaşamaya itecektir. Planlı bir çalışma programı da öğrenciyi erteleme problemi ve erteleme alışkanlığından uzak tutacak verimli bir yoldur.

 

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Erteleme alışkanlığı ve erteleme problemi
Article Name
Erteleme alışkanlığı ve erteleme problemi
Description
Erteleme alışkanlığı ve erteleme problemi nasıl aşılır. Erteleme hastalığı ve çözümü. Üşengeçlik erteleme gibi problemler için taktikler.
Author
Recent Posts
Comments
  • Ihsan
    Cevapla

    Erteleme alışkanlığımdan kurtulmamı sağlayan yazı. Çok teşekkürler!!

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

yks öğrencisinin uyku düzeniyks matematik kaynağı
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın