YKS Öğrencisinin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

 In Eğitim Yazıları

YKS Öğrencisinin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı
[Toplam: 8   Ortalama: 3.8/5]
 

yks öğrencisinin uyku düzeni

Sınava girecek bir öğrenci, hayatını bu sınava göre şekillendirmek durumundadır. Ders çalışma programı ayarlamak, arkadaşlarıyla yaptıkları plan programı düzenlemek, nihayetinde uyku düzenini ayarlamak da sınav çalışmasına uygun olarak gerçekleştirilmelidir. YKS öğrencisinin uyku düzenini ayarlaması bunların en önemlisi olarak gösterilebilir. Zira doğru bir uyku planı, güne dinç başlamayı ve dinç devam ettirmeyi sağlar. Bu da çalışmaların verimini doğrudan etkileyecek bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. O halde, sınav ve uyku bağlantısına biraz daha derinlemesine inelim, YKS öğrencisinin uyku düzeninin nasıl olacağını etraflıca inceleyelim.

 • Her bünyenin uykuya olan ihtiyacı farklıdır. Bu nokta önemlidir. Öyle ki her YKS öğrencisi için aynı uyku düzenini oturtmak gerçekçi olmayacaktır. Bünyelerin uykuya ihtiyaç duydukları saat aralıkları farklı olabileceği gibi her bünyenin ihtiyaç duyduğu günlük uyku saati de aynı olmayacaktır. Bu bakımdan, YKS öğrencisinin uyku düzenini belirleme noktasında öğrencinin kişisel özellikleri göz önüne alınmalıdır.

 

 • Uyku saatleri verimli çalışma saatlerine denk gelmemelidir. Özellikle akşam saatlerinde yapılacak çalışmaları engellemeyecek bir uyku düzeninin yerleştirilmesi gerekir. YKS öğrencisi, okuldan gelip yemeğini yedikten sonra, onun için belirli bir süre ders çalışmakla geçecek ve geçmelidir. Bu sürenin tam verimli geçmesi gerekir. Bu da öğrencinin uyku ihtiyacını bu çalışma saatleriyle çakıştırmaması ile gerçekleşecektir.

 

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi YKS öğrencisinin uyku düzeni öğrenci bazlı olarak ayarlanmalıdır. Ancak belirli bir saatin altında kalan uyku saati öğrencinin derslerini anlamasını zorlaştıracaktır. Konsantrasyon bozuklukları, esneme gibi verimli çalışmanın önüne geçecek sorunlar yaşanabilecektir. Dolayısıyla YKS öğrencisinin uyku düzeni ayarlanırken günlük en az 7 saatlik bir zaman dilimi ön görülmelidir. Bu süre, YKS öğrencisinin ihtiyacı temel alınarak belirli sürelere çekilebilir veya çıkartılabilir ancak aradaki farkın çok yüksek olmamasına özen gösterilmelidir.

 

 • YKS öğrencisinin uyku düzeninde hafta sonu ve hafta içi arasında birtakım farklılıklar söz konusu olabilecektir. Bu gayet normaldir. Nihayetinde hafta içi her gün okula giden öğrenci hafta sonu daha geç kalkma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Ancak bu noktada uykunun öğleden sonra 1 veya 2 gibi saatlere kadar uzaması bünyede şaşkınlık etkisi meydana getirebilecektir. Buna dikkat edilerek hafta sonu uyku planının daha esnek olması sağlanmalıdır.

Özel Ders Ekibimizden Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Talep Etmek İçin Tıklayın

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
YKS Öğrencisinin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı
Article Name
YKS Öğrencisinin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı
Description
YKS veya diğer sınavlara çalışırken nasıl bir uyku düzeni oluşturulmalıdır? Uyku düzeni başarı için önemli midir? Zamanı verimli kullanmak için uyku düzeni
Author
Recent Posts
Showing 5 comments
 • Akif Ertuğrul Demir
  Cevapla

  Yks ve uyku düzeniyle alakalı faydalı yazınız için teşekkürler. Ciddiyetle takip ediyorum

 • Ekrem
  Cevapla

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı. Okunmasında fayda var teşekkürler.

 • Mustafa
  Cevapla

  Benim gibi uyku düzeni problemi yaşayanlar için gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ediyorum ?

 • Ihsan Ahmet Güneren
  Cevapla

  Yks uykusu süper

 • Kaan Özçelik
  Cevapla

  YKS uyku düzeni yaşayanların okuması gereken faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

pomodoro tekniğierteleme problemi ve erteleme alışkanlığı
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın