Fizyoterapi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

 In Eğitim Yazıları

Fizyoterapi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

fizyoterapi bölümü

Fizyoterapi bölümü, hareket bozukluğuna yol açan yaralanma, hastalık, ağrı, yaşlılık gibi durumlarda uzman bir doktor tarafından yapılan tespit neticesinde devreye giren fizyoterapistleri yetiştiren bölümdür. Doktor tarafından konulan teşhisin ardından uygulamalara başlayan fizyoterapistler, fiziksel rahatsızlık yaşayan hastaların sağlığına kavuşabilmeleri amacıyla uzmanlık alanları doğrultusunda tedavi süreçleri hazırlarlar. Bu bağlamda fizyoterapi bölümünün insanların yaşam standartları ve kalitesini arttırma noktasında önemli bir işlev gördüğünü belirtmek gerekir.

Yükselen Bir Değer Olarak Fizyoterapi Bölümü

Hareket zorluğu, fiziksel sıkıntılar yaşanan bir kaza sonucunda meydana geldiği gibi zihinsel sebeplerle de gerçekleşebilir. Günümüzün yoğun ve stresli dünyasında mental sebeplere pek çok kişi fiziksel rahatsızlıklar yaşamaktadır. Bu durum günden güne artmaya devam etmektedir. Dolayısıyla, yaşanan fiziksel sorunların artması fizyoterapistlik mesleğinin de öneminin artmasını beraberinde getirmektedir.  Fizyoterapi bölümü bu nedenle önemini her geçen yıl biraz daha arttırmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültelerinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü kazanan öğrenciler, aldıkları diploma ile “Fizyoterapist” unvanını alacaktır.

Son yıllarda önemini hayli artmakta olan fizyoterapi bölümü eski sınav sisteminde YGS-2 veya MF-3 puan türünden alınıyordu. Üniversitelere giriş için hazırlanan yeni sınav sisteminde buna ilişkin somut bir veri yok halihazırda. Bu noktada önemli olan fizyoterapi bölümünün değerinin artıyor ve iş sahasının hayli geniş olması. Fizyoterapistler ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezleri (buna üniversite hastaneleri de dahildir), ortopedi, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin ve sinir cerrahisi, kalp damar cerrahisi, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları, spor kulüpleri, okul, huzur evleri gibi pek çok özel veya kamu kuruluşlarında görev yapma fırsatına sahip olurlar. Bu nedenle bölüme olan rağbet her sınav döneminde biraz daha artış göstermektedir.

Fizyoterapi Bölümü ve Akademik Kariyer İmkanı

Fizyoterapi bölümü mezunları geniş bir iş sahasına sahip oldukları gibi akademik kariyer yapma fırsatına da sahip olacaklardır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler mezuniyet sonrasında eğitimlerine devam ederek doktora yapabilir, doçent ve profesör unvanları alabilirler. Ancak fizyoterapi bölümüne giriş iyi bir sınav hazırlığıyla mümkündür. Her ne kadar Türkiye’nin en yüksek puanlı bölümlerinden biri olmasa da Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinde temel bilgilere sahip olmak gereklidir. Öyle ki, üniversitelere giriş sınavının yeni sistemi uyarınca öğrenciler, ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) bu derslerin her birinden sorumlu olacaktır. Bu sebeple siz de özel ders takviyesiyle, iyi bir sınav hazırlığı yapıp fizyoterapi bölümünü kazanabilirsiniz.

 

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Fizyoterapi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Article Name
Fizyoterapi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Description
Fizyoterapi bölümü hakkında genel bilgiler. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü nasıl kazanılır. Fizyoterapi nasıl bir bölümdür.
Author
Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

yks matematik kaynağıkimya nasıl çalışılır
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın