Hemşirelik Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

 In Eğitim Yazıları

Hemşirelik Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
[Toplam: 6   Ortalama: 3.8/5]

hemşirelik bölümü hakkında bilgiler

Sağlık sektöründe çalışmanın maddi getirisinde meydana gelen artışlar öğrenci tercihlerinde de bu alana doğru belirli bir kayma meydana getirdi. Hemşirelik bölümü de bu bölümlerden biri olarak öğrencilerin son yıllarda yoğun bir şekilde tercih ettiği bölümler arasında yer alıyor. Hemşirelik bölümü hakkında bilinmesi gerekenler, bölümün kapsamı, hangi puan türü ile bu bölümü kazanmak mümkün vb. soruları bu yazı ile yanıtlıyoruz.

  • Öncelikle hemşirelik bölümüne giriş hakkında birtakım bilgiler vermek gerekir. Bilindiği üzere ek puan uygulaması 2012’nin ilkbaharında çıkan bir yasa ile kaldırıldı. Ek puan uygulamasının kaldırılması ile birlikte Sağlık Yüksekokulları yerine Sağlık Bilimleri Fakülteleri açılmaya başlandı. Hemşirelik bölümü de bu fakülteler bünyesinde yer almaya başladı.

 

  • An itibariyle hemşirelik bölümü Sağlık Yüksekokulları bünyesinde veya Sağlık Bilimleri Fakülteslerinde yer alıyor. Sağlık Yüksekokulları bünyesindeki hemşirelik bölümü YGS-2 puan türü üzerinden öğrenci alımı yapıyordu. Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan hemşirelik bölümü ise öğrenci alımlarını MF-3 puan türü üzerinden gerçekleştiriyordu.

 

  • Ancak üniversitelere giriş için hazırlanan yeni sınav sisteminde hemşirelik bölümüne hangi puan türünden giriş yapılacağı hususu belirsiz. Şimdilik sadece Sağlık Yüksekokulları bünyesindeki bölüm için ilk oturum olan TYT, Sağlık Bilimleri Fakülteleri bünyesindeki bölüm için ise TYT ve ikinci oturum olan YKS’ye girmenin gerekli olacağını söyleyebiliriz. Şimdi bu bilgilerin ardından hemşirelik bölümünün kapsamıyla ilgili birtakım değerlendirmeler yapabiliriz.

 

  • Hemşirelik bölümünde öncelikle bireyin, ailenin ve dolayısıyla toplumun sağlığının koruma altına alınmasının hedeflendiğini belirtmek gerekir. Bölümün eğitim programı da bu temel ilke üzerinden şekillenir. Hemşirelik hiç şüphesiz sağlık sektörünün temel yapıtaşlarından biri olarak kabul edilmelidir. Dolayısıyla bu bölümde verilen eğitimin kalitesi de son derece önemlidir.

 

  • Önemli olan noktalardan biri de hemşirelik bölümü eğitim öğretim amacının sağlık bilgilerinin edinmesi haricinde de birtakım yetileri kazandırma amacına odaklanıyor olmasıdır. Özellikle insanlarla doğru iletişim kurma yetisi kazanmak bu bölümün önemli amaçlarından biridir. Hasta ile doğrudan iletişim kurmakta olan hemşirelerin, iyi bir diyalog kurabilme becerisine sahip olması haliyle büyük önem taşımaktadır. Hastalara güven verme noktasında, mesleki bilgilerin sağlamlığının büyük önem taşıdığını da not etmek gerekir.

 

  • Hemşirelik bölümü mezunları özel veya resmi sağlık kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Yani sağlık ocağı, hastane, muayenehaneler hemşirelik bölümü mezunlarının başlıca çalışma sahasını oluşturabilirler. Ayrıca bu bölümü tamamlayan öğrenciler sağlık meslek liselerinde de çalışabilirler.

 

  • Hemşirelik bölümünden yüksek lisans yapan öğrencilere Uzman Hemşire unvanı verilir. Bu unvan hemşirelik bölümü mezunlarını meslek hayatında birkaç adım öne taşıyacaktır. Hiç şüphesiz, bu durum yüksek lisans yapma tercihini oldukça cazip hale getirmektedir.

 

  • Görüldüğü üzere, iş hayatında çeşitli olanaklar sağlayan hemşirelik bölümü, öncesinde sağlam bir çalışma istemektedir. Hiç şüphesiz bu bölümün tercih edilirliği yıldan yıla artış gösterecektir. Dolayısıyla hemşirelik bölümü okumak isteyen öğrencilerin ders başarılarını göz ardı etmeleri mümkün değildir. Sağlıklı bir çalışma planlaması takip edilmelidir. Bunun için özel ders takviyesi almak işlevsel bir seçenek olacaktır. Dinamik özel ders ekibi olarak, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan öğrencilerden oluşan genç ve dinamik ekibimizle bu yardıma hazırız. Bireysel veya grup halinde verdiğimiz özel dersler ile daha iyi bir sınav başarısı ve daha çok üniversite seçeneği mümkündür. Siz de internet sitemizden veya telefon yoluyla bizimle irtibata geçerek genç ve dinamik eğitmen kadromuzdan özel ders hizmeti alabilirsiniz.

HEMEN ÖZEL DERS ALSummary
Hemşirelik Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Article Name
Hemşirelik Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Description
Hemşirelik Bölümü Nasıl Kazanılır? Hemşirelik bölümü hakkında bilmeniz gerekenler. Hemşirelik Bölümü için Kaç Puan Yapmak Gerekir
Author
Recent Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

liseye geçiş sınavı örnek sorularıüniversite öğrencileri için ders çalışma evi
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın