YKS ÖZEL DERS

yks özel ders

yks özel ders

 

Üniversiteye giriş için tasarlanan ve geçtiğimiz günlerde detayları açıklanan yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) birlikte üniversiteye giriş için dört aya yayılan bir süreci kapsayan sınav sistemi, yerini tek günde yapılacak iki aşamalı bir sınav sistemine bırakıyor. Bir önceki sistemde, mart ayında YGS sınavı tek oturumda gerçekleştirilirken, sınavın ikinci aşaması haziran ayında gerçekleşiyor ve öğrenciler haziran ayında iki haftaya yayılan süreçte LYS aşamasında sınavlara giriyordu. Haziran ayında ve tek gün içerisinde gerçekleştirilecek olan yeni sınav sistemde, üniversiteye giriş için kritik gün gelip çattığında öğrencilerin, yüzlerce soruyla baş etmeleri gereken bir güne, gerek bilgi birikimi gerekse zihinsel olarak hazır olmasını zorunlu kılıyor. Hiç şüphesiz bu hazırlık sürecinde öğrenciyi kendisiyle baş başa bırakmak doğru bir yol olmayacaktır. Bu sebeple YKS özel ders öğrencilerin hazırlık sürecinde tercih edilmesi gereken etkili bir yoldur.

Yeni sistemin özel ders ihtiyacına etkisi

Sınavın ilk aşamasında Türkçe ve Matematik derslerinden 40’ar adet soru çözecek olan öğrenciler aynı gün tercih etmiş oldukları bölümlere bağlı olarak Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden 40’ar adet soru çözecekler. Sınavın her iki aşaması da aynı gün gerçekleştirilecek. Kendi alanları dışında olan bölümlerde de sınava girme ve bölüm seçme hakkı olan öğrenciler için, bu yeni sistemle birlikte geniş bir sorumluluk alanı doğmaktadır. Soru başına düşen dakikanın ne olduğu ise henüz açıklanmadı. Ancak bu sürenin 1 ila 1,5 dakika arasında değişecek olması yüksek ihtimal. Bu durum öğrencinin, sınava ilişkin her konuda bilgilerinin taze olmasını, muhakeme yeteneğini güçlü hale getirmesini, bildiklerini pratik bir şekilde sınav kağıdına aktarmasını ve bunu süratli bir şekilde gerçekleştirmesini zorunlu kılıyor. Tüm bunlar için, haziran ayına kadar geçen süre çerçevesinde, doğru çalışma planının hazırlanması ve bunun verimli bir şekilde uygulanması en önemli kriter olarak karşımıza çıkıyor. Öğrenci için birtakım problemleri beraberinde getiren bir süreçte tüm bu şartların sağlanması için sınav tecrübesinin her aşamasını yaşamış, bununla birlikte öğrencinin halinden anlayacak bir kişiden destek almak son derece önemlidir. Öte yandan sınav anının psikolojik zorluklarını da göz önünde bulundurmak son derece büyük önem taşımaktadır. Bunu da, öğrencinin sınav anına gelene kadar geçirdiği süreyi verimli geçirdiğine inandırarak başarmak mümkündür. Bütün bu faktörler göz önünde tutulduğunda, YKS özel ders almaksızın bu zorlu sürecin üstesinden başarıyla gelmek hiç kolay değildir.

Başarılı bir sınav süreci için ne gerekir?

YKS özel ders bakımından en önemli amacın öğrencinin ihtiyaç duyduğu her an, yanında bilgi birikimine güvenebileceği ve sağlam ilişkiler kurabileceği birilerinin hazır bulunmasıdır. Bunu sadece okul ile sağlamak ne yazık ki mümkün değildir. Unutmamak gerekir ki geçen her gün, öğrenci için sınav için sorumlu olduğu konu sayısının artması anlamına gelmekte olup, bir noktadan sonra YKS özel ders almaksızın bu sorumluluğun üstesinden gelmesini beklemek, iyi bir üniversite kazanma amacındaki bir öğrenci için olumlu sonuçlar verecek bir yol değildir.

Bu bakımdan öğrencilerin, kendileriyle empati yaparak onunla doğru iletişimi kurabilecek bir kişiden alacağı YKS özel ders büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde öğretim hayatını sürdüren, sınav sürecinin zorlu aşamalarının her birinden başarıyla geçmiş ve sınav kapsamında öğrencilerin sorumlu olduğu alanlara hakim geniş bir ekip olarak YKS özel ders ile bu yardımı yapmakta, öğrenciyi bu zor güne her anlamda hazır hale getirmek için uğraşmaktayız.

Yeni sınav sistemin ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.

ÖZEL DERS ALStart typing and press Enter to search

WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın