HEDEF BELİRLEMEK VE MOTİVASYON

 In Eğitim Yazıları

HEDEF BELİRLEMEK ve MOTİVASYON

Öğrenciler genellikle çalışırken kendilerini motive edecek bir sebep bulamadıklarından bir türlü masanın başına oturamazlar. Aslında haksız da değillerdir. Sonucun nereye varacağı kestirilemeyen bir işe nasıl giremeyeceğimiz gibi onlar da aynı isteksizliği gösteriyorlar. Peki bu sorunun bir çözümü yok mu? Bir işe başlamanın, ciddiye almanın en iyi yolu işin sonuçlarını planlamak, hayal etmek ve hedef belirlemek olarak tanımlanabilir. Ders çalışmak için de en iyi motivasyon güzel bir üniversite hedefi ve o üniversitenin gelecekte açacağı kapıların hayalidir. Öğrencinin hedef ve beklentileri sürecin içinde şekillenip, değişmeye müsaittir. Ancak sürecin başında öğrencinin makul bir hedef belirlemek ile başlaması kendisine uğrunda emek verecek bir amaç sunacaktır.

 

 

hedef belirlemek

 

Hedef Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hedef belirlerken dikkat edilecek en önemli husus, öğrencinin kapasitesinin farkında olmasıdır. Kendisini tatmin etmeyecek, ekstra bir çaba gerektirmeyecek bir hedef rehavete sebebiyet verecektir. Gerçek dışı, yüksek bir hedefse motivasyonun aksine karamsarlığa yol açabilmektedir. Eğitim alanında ‘ Yıldızları hedeflersek, en azından ağaçtaki elmaya ulaşırız.’ düşüncesi pek makul değildir. Her zaman hedeflerin öğrencinin kendini tanıyıp karar vermesi gerekir. Öğrenciyi yoran yüksek hedefler daha çok veliler tarafından konulmaktadır. Bu bağlamda öğrenci kadar veliye de hedef belirlemek sırasında görev düşmektedir.

Hedef Belirlemekte Veliye Düşenler

Onlara belli hedefleri diretmek yerine, genel sorumluluk bilinci öğütlemek hem ders, hem de hayat anlamında daha güzel sonuçlar getirecektir. Yetişkin sayılabilecek yaştaki genç öğrencilerimiz kendi hayatları için kendi hedeflerini koyabilecek bilinçte olmalıdır. Bu özgüveni onlara aşılamak, ayakları yere basan hedeflere emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacaktır. Öte yandan ne kadar dayatılırsa dayatılsın, birey kendi inanmadıkça, istemedikçe o hedefte samimi bir çaba da göstermeyecektir. Bu nedenle hedef belirlerken öğrencilerin kendilerini iyi tanıması, samimi hedef belirlemek gerekmektedir. Velilerin de bu konuda onlara seçme rahatlığı ve özgüveni aşılaması destek olması esastır. Nihayetinde gidilecek bölüm elde edilen puanla bağlantılıdır. Ama motive edecek gerçekçi bir hedef çalışma sürecini çok daha verimli kılacaktır. Dinamik Özel Ders olarak amacımız öğrencilerimize özel ders vermenin yanında onlara başarabilecekleri inancını da aşılamaktır.

Hedeflerine ulaşmış üniversiteli eğitmenden ders almak öğrenciye hedef belirlemek konusunda oldukça aydınlatıcı ve yol gösterici olacaktır.

Genç ve Dinamik kadromuza buradan göz atabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak ve bize danışmak için buraya tıklayın.

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

yeni okul özel dersözel ders ücreti
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın