ÖZEL HOCA İLE EĞİTİMDE DOĞRU REHBER NASIL OLMALI?

 In Eğitim Yazıları

ÖZEL HOCA İLE EĞİTİMDE DOĞRU REHBER NASIL OLMALI?

özel hoca

Eğitim küçük yaşlarda başlayan, yetişkinliğe kadar devam eden uzun soluklu bir süreçtir. Bu süreçte öğrenciler yorulabilir, dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Bu durum çeşitli eksikliklere yol açar. Bu eksikliklere erken müdahalede bulunmak isteyen veli ve öğrenciler bir yardımcı, yol gösterici arayışına girer. Bu bir kurum veya kişi olabilir. Eğitim sürecine bir yardımcı dahil etmek, yalnızca ders almanın yanında süreci etkileyebilecek yeni bir birey demektir. Bu yüzden bu süreçte doğru rehber ve doğru özel hoca bulabilmek için titiz ve çok yönlü bir inceleme yapmak gerektir.

Okul, dershane gibi sınıf ortamında grup çalışması yapan kurumların verim ve öğrenciyle ilgi oranı birebir özel hoca ile derse kıyasla daha düşüktür. Okul, dersane, etüt merkezi gibi kalabalık ortamlarda alınan ders ve özel ders arasındaki farklara bu yazımızda değinmiştik. Bu gibi kurumlarda verimi arttırmak, başarı elde etmek öğrencinin azmi ve eğitmenlerine ilettiği talepleriyle mümkündür. Ancak özel hoca ile eğitimde eğitmen öğrenciye özel bir program incelediğinden öğrenciye ilgisi ve ayıracağı zaman daha verimlidir. Bu durum beraberinde önemli bir noktayı da akıllara getirmektedir. Öğrencinin eğitim sürecinde böylesine yakın bir ilişkide bulunan özel ders eğitmeni, sürecin işleyişinde de büyük bir role sahip hale gelir. Bu nedenle hedefleri doğru ellere emanet etmek birinci öncelik olmalıdır.

Doğru bir rehberin özelliklerini birkaç ana maddeyle özetleyebiliriz. Her şeyden önemlisi destek alınacak kişinin ders hakkında yeterli bilgi ve eğitim koçluğu birikimine sahip olması ve bu bilgiyi öğrencinin gözünden, en sade ve kısa yoldan öğrenciye aktarması gereklidir. Özel ders gibi birebir işleyen bir method ve yetkin bir özel hoca zaman kaybına yer verilmeden birkaç ders ile tespit edilebilir. Yeterliliğin yanında eğitmenin süreçteki yerini bilip sorumluluk almaya hazır olması gerekmektedir.

Öğretmenlik mesleğinin kutsallığına yakışır bir şekilde kendisine emanet edilen hedeflerin bilincinde olması gerekmektedir. Maddi kaygılarının önünde rehber olduğu öğrenciye fayda verme amacı yer almalıdır. Eğitim hiçbir zaman bir ticaret dalı değildir, olmamalıdır. Bir gencin hedeflerine ortak olup onunla beraber emek vermek kutsal bir iştir. Dinamik Özel Ders olarak bu bilinçle tüm eğitmenlerimizin bu sorumluluğun farkında olup tüm özel hoca ekibimizinöğrencileriyle bu süreçte emek vermeye hazır olduklarından emin olmayı amaçlarız. Tüm veli ve öğrencilerin de bu sürece dahil edecekleri kişilerin gerekli donanımda olduğuna kanaat getirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

özel dersyeni okul özel ders
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın