Anne ve Baba Tutumlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri

 In Eğitim Yazıları

Anne Ve Baba Tutumlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
 

 

anne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri

Öğrencilik, çok uzun bir süreç demektir. Bu süreçte çocukların yanında en çok anne ve babası yer alacaktır. Dolayısıyla anne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkilerinin olumlu veya olumsuz olması, çocuğun geleceği üzerinde önemli bir belirleyicidir. Çocukların, her türlü zorluğu aile desteğiyle atlatabilmesi mümkündür. Öğrencilik için de bu geçerlidir.

Anne ve baba ile çocuk arasındaki ilişkinin karşılık saygı, sevgi, anlayış ve diyalog üzerinden şekillenmesi hiç şüphesiz öğrencilik yaşantısına olumlu etki edecektir. Aksi yönde bir tutumun çocuk üzerinde tahmin edilenden dahi zararlı ve uzun süreli etkilerinin olacağı tartışılmazdır. Bu noktada velilere düşen; çocuklarla doğru iletişim kurmak, her türlü zorlukta onlara yardımcı olmaktır. Peki, çocuklarla doğru iletişim nasıl kurulur, onlara huzurlu ve mutlu bir öğrencilik hayatı nasıl sağlanır, çocuklar üzerinde bu tutumların etkileri nasıl şekillenir? Başlayalım.

 

  • Öncelikle çocuğun bir robot olmadığını akıldan çıkarmamak gerekir. Öğrenci, gününün tamamını ders çalışmaya ayıramaz. Bu, doğru bir çalışma şekli de değildir zaten. Anne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri değerlendirilirken bu noktada velilerin ne kadar bilinçli olduğu büyük önem taşır. Çocukların sosyal bir hayatının da olacağı, hatta olması gerektiği veliler tarafından unutulmamalıdır.

 

  • Başarı ve başarısızlık uzun bir yol olan öğrencilik hayatında her daim vardır. Sınav veya yazılı sonuçları kimi zaman yüksek kimi zaman düşük gelir. Olumsuz durumlarda öğrenciyi aşağılamadan başarıyı arttırma metotlarının tespit edilmesi gerekir. Bu da hiç şüphesiz öğrenci üzerinde bıkkınlık yaratmadan gerçekleştirilmelidir. Anne ve baba tutumlarının çocuk üzerinde etkileri, olumsuz duyguların yaşandığı süreçlerde çok daha şiddetli olacaktır. Bunu unutmamak ve doğru bir tavır almak gerekir.

 

  • Anne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkilerinin keskinleştiği süreçlerden biri de “sınavların yaklaştığı anlar” olduğu söylenebilir. Bu süreç, öğrenciler için hayli hassas ve çeşitli psikolojik savaşlarla doludur. Dolayısıyla, öğrenciye doğru bir yaklaşım gerekir. Mümkün olduğunca, öğrencinin kafaca rahatlamasını sağlamak gerekir. Anne ve babalar çocuklarını bu süreçte fazla sıkmadan, rahatsız olunacak sözlerden kaçınarak olumsuz psikolojik durumlardan koruyabilirler.

 

  • Anne ve babalar doğru bir eğitmenden alınacak özel derslerle çocuklarının işlerini kolaylaştırabilirler. Derslere olan hakimiyetin sağlanması için iyi bir eğitmen çocuğa son derece faydalı olacaktır. Anne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkilerinden bahsederken, öğrenci halinden anlayan bir eğitmenden alınacak destekle öğrencinin rahatlamasını sağlamak oldukça faydalı bir çözüm olacaktır.

 

  • Çocuklar her an yanlarında gördükleri anne ve babalarının kendilerinden ne olursa olsun başarı beklemesi baskısı altında ezilebilirler. Bu durum, öğrenciye ciddi psikolojik zorluklar yaşatacaktır ve bu, oldukça tehlikeli bir durumdur. Çocuktan beklenti doğru ayarlanmalıdır. Olumlu veya olumsuz sonucun çocuğa olan yaklaşımı değiştirmemesi gerekmektedir. Aksi yönde alınacak bir tutumun sonuçları; çocuğun ders çalışmaktan vazgeçmesine kadar varabilecektir.

 

  • Görüldüğü gibi anne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri gerçekten çok fazladır. Veliler bazen bunun farkında olmadan yaptıkları hatalarla çocuklarının öğrencilik hayatlarına olumsuz etkide bulunabiliyorlar. Dolayısıyla başarılı ve mutlu bir öğrencilik hayatı noktasında velilerin bilinçli olmasının önemini vurgulamak gerekir. Dinamik özel ders ekibi olarak, öğrencilik hayatında velilerin yanında yer alıyor, onlara destek sağlıyoruz.

    Özel derslerimizle öğrencilerin sınav ve yazılı başarılarını arttırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda velilerle irtibat halinde kalarak öğrencini yaşadıklarının en doğru aktarımı noktasında onlara yardımcı oluyoruz. Siz de Dinamik Özel Ders ekibinin genç, dinamik ve üniversiteli eğitmen kadrosundan faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İnternet sitemiz üzerinden özel ders talebi oluşturmak veya telefon yoluyla irtibat kurmak suretiyle siz de kaliteli eğitmen kadromuzdan destek alabilirsiniz.

HEMEN ÖZEL DERS AL 

Summary
Anne ve Baba Tutumlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri
Article Name
Anne ve Baba Tutumlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri
Description
Anne ve Baba Tutumlarının Çocuk Üzerindeki Etkileri. Çocuğuma Nasıl Davranmalıyım? Velilerin öğrencilere karşı sergilediği tutumlar nasıl olmalıdır?
Author
Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

yks'de başaralı olmanın yollarımatematik nasıl çalışılır
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın