YKS’de Başarılı Olmanın Yolları

 In Eğitim Yazıları

YKS’de Başarılı Olmanın Yolları
[Toplam: 9   Ortalama: 2.4/5]

yks'de başaralı olmanın yolları

 

 

Üniversitelere giriş sınavıyla ilgili yapılan yeni düzenleme kapsamında iki oturumlu bir sınav öğrencileri beklemektedir. Bu sınavların ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak adlandırılan sınavdır. Bu oturumdan, her bölümde okuyan öğrenciler sorumludur.

Öğrencilerin kazanacakları bölümleri belirleyen oturum ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak adlandırılan ikinci oturumdur. Bu sınavda öğrenciler; Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinde bölüm konularından sorumlu olacaklardır.

Dolayısıyla Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde, arzu edilen bölümlerde üniversite hayatına başlayabilmek için bu bölüme iyi bir hazırlık yapmak şarttır. YKS’de başarılı olmanın yollarına hakim olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı başarıyla atlatmak mümkündür. Öğrenciler için çeşitli stres ve sıkıntıları da beraberinde getiren bu süreci iyi bir şekilde atlatmanın püf noktalarını şu maddeler halinde sıralayabiliriz:

 

 • İyi bir YKS hazırlığı için öncelikle konuları biriktirmeden gerekli çalışmaların yapılması önemlidir. Öğrenci, kaldıramayacağı bir yükün altında bulmamalıdır kendini. Belirli aralıklarla konu tekrarı ve pratik çalışmaları yapmak gerekir. YKS’de başarılı olmanın yollarından ilkinin bu olduğu söylenebilir. Yükü arttırmadan, belirli aralıklarla sıfırlamak. Böylelikle ilerleyen konulara daha kolay hazırlık yapmak mümkün olacaktır.

 

 • YKS’de başarılı olmanın yollarınndan biri de konu çalışmalarını mutlaka test ile pekiştirmektedir. Unutmamak gerekir. Konu çalışmalarıyla öğrenilen bilgilerin nerede kullanılacağı iyi bilinmelidir. Bu da test çalışmaları ile mümkün olacaktır. Öğrenciler, iyi bir kaynakla mutlaka çok sayıda test çözmelidirler. Bu, edebiyat için de geçerlidir, matematik için de geometri için de… Test çalışmasına ağırlık verilmeden geçirilecek bir sınav süreci ne yazık ki büyük olasılıkla başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

 

 • Öğrencinin eksik olduğu noktaları gecikmeksizin öğrenmesi gerekir. Eksiklerin derhal kapatılması gerekliliği, sağlıklı bir öğrenmenin sağlanmasının önemli bir şartıdır. Öğrencinin, eksikliklerini hızlı kapatması, öğrenilen bilginin de kalıcı olmasını sağlayacaktır.

 

 • Hiç şüphesiz eksikliklerin hızlı bir şekilde kapatılması noktasında özel ders çalışmaları büyük önem taşır. Günümüzde; özel ders, öğrencilerin sınavlarına hazırlık sürecinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca özel ders sizi YKS ve TYT sınavlarında ihtiyacınız olan “doping” ile öne çıkaracaktır. Dinamik Özel Ders ekibi olarak genç ve dinamik eğitmen kadromuzla, öğrencilerin derslerine olan hakimiyetlerini arttırmak amacıyla İstanbul’un her köşesinde özel ders çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde yükseköğrenimlerini sürdüren eğitmen kadromuzla öğrencilere, ihtiyacı olan katkıyı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

 

 • YKS’de başarılı olmanın yollarından biri de çalışmaları ekip halinde gerçekleştirmektedir. Bu, her ders için geçerli bir yol olmamakla birlikte kimi dersler için tahmin edilenden çok daha faydalı bir yoldur. Böylelikle öğrenci karşılıklı diyalog ve fikir alışverişiyle çalışmalarını gerçekleştirerek öğrenimin kalıcı hale gelmesi sağlanmaktadır.

 

 • Çalışmanın belirli bir sistematik üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Öğrenci, her bir derse, ne zaman vakit ayıracağını önceden bilmelidir. Önceden sistematize edilmiş bir çalışma programı, iyi bir çalışmanın önemli şartlarındandır. Sistematik bir çalışma programı ile öğrencinin, çalışmayı sağlıklı bir hale getirmesi mümkündür.

 

Tüm bu maddeler ışığında belirtmek gerekir ki YKS’ye hazırlık uzun bir süreci kapsar. Öğrenci bu süreçte çeşitli zorluklar yaşayacaktır. Dolayısıyla her anın keyifli ve başarılı geçmesi mümkün değildir. Bu süreçte olumlu ve olumsuz türlü haller gerçekleşecektir. Önemli olan öğrenci için doğru bir çalışma programının mutlaka mevcut olmasıdır. Bunun için Dinamik Özel Ders ekibi olarak öğrenci ve velilerin yanındayız. Siz de YKS’ye iyi bir hazırlık süreci geçirmek için sitemizden talep oluşturabilir veya telefon yoluyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.

HEMEN ÖZEL DERS AL 

Summary
YKS'de Başarılı Olmanın Yolları
Article Name
YKS'de Başarılı Olmanın Yolları
Description
YKS sınavında başarılı olma yollarını sizin için sıraladık. YKS için taktikler. TYT ve YKS sınavlarında nasıl başarılı olunur? YKS TYT Özel Ders Ekibi
Author
Recommended Posts
Comments
 • Mehmet Uzun
  Cevapla

  YKS’de başarılı olmanın yolları. YKS çalışırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda verilen bilgiler oldukça aydınlatıcı. Özel ders ve rehberlik alanında verdiğiniz bilgiler çok başarılı tebrikler

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

okul fobisianne ve baba tutumlarının çocuk üzerindeki etkileri
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın