EĞİTİM SÜRECİNDE ÖZEL ÖĞRETMENİN SORUMLULUKLARI

 In Eğitim Yazıları

EĞİTİM SÜRECİNDE ÖZEL ÖĞRETMENİN SORUMLULUKLARI

özel öğretmen

Bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı ve istendik değişiklik meydana getirme süreci eğitim olarak adlandırılır.

Öğrencinin amacını ve hedeflerini belirlemesine yardımcı olmak eğitmenin en önemli görevidir. Çünkü bu doğrultuda ilerlemek ve ilerleme isteğini devamlı kılmak çok daha mümkündür. Bu da sağlam bir eğitim hayatının işaretidir.

Eğitim ve öğretimi sürekli ve kalıcı kılmak öğrenci ile mümkündür. Çünkü ders çalışmak, sınava hazırlanmak iniş ve çıkışlarla dolu bir süreçtir. Fakat öğrencinin motivasyonunu sağlamak eğitmenin elindedir. Öğrenciye kendini yeterli hissettirmek, hazır hissetmesini sağlamak özel öğretmenin en temel rollerinden biridir. Öğrencinin güdülenmesi, amaç ve hedeflerinin hatırlatılması önemli etkenlerdendir bu konuda.

Çalışma stratejisini öğrenciye göre belirlemek ve bu doğrultuda bir çalışma programı hazırlamak da eğitmenin görevlerindendir. Özel öğretmen ile yapacağınız derslerle bu bireyselliğin meyvelerini toplarsınız. Standartların dışında size özel bir program başarılı olmanızı sağlar. İhtiyaçlarınız, eksik olduğunuz ya da öğrenme zorluğu çektiğiniz konular çerçevesinde şekillenen programlar kendinizi tamamlamanızı sağlar ve üstüne yeni bilgiler koymanızın yolunu açar.

Eğitmen, elinizdeki kısıtlı zamanı nasıl en verimli şekilde kullanmanızı öğreten ve sağlayan roldedir. Bunu yapabilmeniz sizin yalnızca ders, sınav gibi konularda başarılı olmanızı değil hayatta da büyük avantaj sahibi olmanızı sağlar. Çünkü zaman hayatın en önemli kavramlarından biridir.

Eğitmen, öğrenci için bir rol modeldir aynı zamanda. Öğrenecekleriniz hiçbir zaman müfredatla sınırlı değildir. Kuvvetli bir bağ kurduğunuz özel öğretmeninizle yapacağınız her ders sizi bir adım ileriye taşır. Bu sayede istendik davranışların kazandırılması çok daha mümkün hale gelir.

Eğitmeninizin nitelikleri, kaliteli bir ölçme ve değerlendirme yapması anlamına da gelir. Ölçme ve değerlendirmenin sağlamlığı, bilgilerinizin sağlamlığı anlamına gelir ve eğitim hayatındaki yeri önemlidir. Bu sayede eksiklerinizi ve kazanımlarınızı görebilir, üstüne yapacağınız eklemeleri çok daha rahat belirleyebilirsiniz.

Eğitmen, yol göstericidir. Beraber çıktığınız eğitim yolunda yanınızdaki en iyi yardımcıdır. Yolunuzu ve sizi şekillendiren unsurdur. Seçiminizi özel öğretmenden yana kullandığınızda bunu çok daha açık görürsünüz. Çünkü yalnızca sizi baz alan yöntemler belirleyen eğitmeniniz, sizi başarıya götürür.

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

ygs özel dersingilizce özel ders
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın