SINAV KAYGISI NASIL BAŞARIYA DÖNÜŞTÜRÜLÜR

 In Eğitim Yazıları

SINAV KAYGISI NASIL BAŞARIYA DÖNÜŞTÜRÜLÜR

sınav kaygısı

sınav kaygısı

 

Sınav kaygısı öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır psikiyatride. Bu kaygı sınavda başarı olmanızın önündeki en büyük engellerden biridir. Fakat bunu avantaja çevirmek de mümkündür.

Sınav Kaygısı Nedenleri

Sınav kaygısının belli başlı nedenleri vardır. Bunlar zamanı etkili kullanamama, yanlış ders çalışma alışkanlıkları, mükemmeliyetçilik, başarısızlık korkusu, sınava çok fazla anlam yüklenmesi, aile baskısı gibi nedenlerdir. Bu nedenlerle başa çıkmanın en etkili yolu sınava hazırlanma sürecinde alanında uzman eğitmenlerden özel ders almaktır. Çünkü yukarıda saydığımız nedenlerin neredeyse tamamı sistemli bir hazırlık süreciyle üstesinden gelinebilecek özelliktedir, böylece sınav kaygısı gibi bir sorununuz kalmayacaktır.

Sınav Kaygısını Yenmenin Yolları

Sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlanan programlarla alacağınız her birebir dersle beraber, sınava sistemli bir şekilde çalışmanız alışkanlık hale gelecektir. Böylece konuların temelini oturtmuş bir şekilde üstüne yeni bilgileri ekleyeceksiniz. Bu çalışmalarla sınırlı olan zamanınızı en verimli şekilde kullanmayı öğrenecek, zaman sıkıntı yaşamanızın önüne geçebileceksiniz. Sınava temellendirdiğiniz bilgilerinizi sürekli tekrar edip çok çeşitli sorular çözerek hazırlandığınız için sınav kaygısı ve başarısızlık korkunuz da kalmayacaktır. Çünkü eğitmeninizin motivasyon desteğiyle sınava sadece bilgi anlamında değil, psikolojik anlamda da hazır hale gelirsiniz. En yakın destekçiniz olacak olan özel ders eğitmeniniz sizin bu korkunuzun, sınava çok fazla anlam yüklemenizin önüne geçecektir. Çünkü gireceğiniz sınav bir son değil, yepyeni bir başlangıçtır. İlerideki hayatınız için açmanız gereken bir kapıdır her sınav. Başarılı olmanız yalnızca size bağlıdır. Eğitmeninizle kuracağınız kuvvetli ilişki, her ders sonrası kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Çünkü bu kaygıyı yenebilmenizin, bunu bir başarı kaynağına dönüştürebilmenin en önemli yolu kendinizi yeterli hissedebilmenizdir. Eğitmeninizle yapacağınız her birebir ders sizi bir adım öne taşıyacaktır. Yapabildiğinizin en iyisini yaparak bu sınavın ve sonrasında gelecek olan sınavların üstesinden gelebileceğinizi göreceksiniz. Bu da sonuçlarınıza yansıyacaktır.

Özel ders eğitmeniniz, çalışmalardaki tutumunuzla sizin sınav kaygısı durumunuzu gözlemleyip ölçecektir. Tüm çalışmalarınızı ve sizi destekleme yöntemini buna göre yönlendirecektir. Sınav kaygısı problemini alıp büyük bir motivasyon etkenine dönüştürecektir. Böylece sınava “hazırım” diyerek girebilecek ve başarıyı elde edebileceksiniz.

 

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

öğrenciden özel dersygs özel ders
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın