DİKKAT DAĞINIKLIĞINA OYUN ABİSİ VE OYUN ABLASI İLE ÇARE BULUN

 In Eğitim Yazıları

DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLAN ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ABİSİ/OYUN ABLASI

oyun abisi

oyun abisi

Dikkat dağınıklığı, zihinsel ya da eylemsel olarak bir işle meşgul olurken dikkati toparlayıp yapılan işe tam konsantre olamama durumudur. Kendisini yalnızca bazı konularda dikkati toparlayamama şeklinde gösterir. Söz konusu okul olduğunda kendini tüm ders ya da sınavlarda değil, sadece bazılarında gösterir. Bunun sebebi isteksizlik ve başarısız olma korkusu olarak görülmektedir.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri ve Çözümleri

Çocuklarda dikkat dağınıklığı; bazı derslerde hiç gözlemlenmezken yalnızca bazı derslere dikkatini verememe şeklinde gözlemlenebilir. Bu problemi yaşadıkları dersler genellikle sevmedikleri derslerdir. Bir oyun ablası ya da oyun abisi ile iletişime geçerek bunun önüne geçmek mümkündür.  Sevilmeyen derse olan önyargıyı kırmak, merak uyandırarak ilgiyi devamlı kılmak ve böylece dersin sevilmesini sağlamak gibi avantajlar sağlayan bir oyun ablası ya da oyun abisi edinmek, çocuğunuzun okulda daha azimli ve başarılı olmasını sağlar. Ders çalışmayı, oyun oynar gibi eğlenceli ve ilgi çekici hale getiren bir oyun ablası ya da oyun abisi hem sizin hem de çocuğunuzun işini kolaylaştırır.

Yapılan ya da yapılması gereken şeye duyulan isteksizlik, dikkat dağınıklıklarının en büyük sebebidir. Zihnin bir dışavurum şeklidir. Bunun çözümü ise motivasyonda gizlidir. İsteksizliği bir motivasyon kaynağına dönüştürmek ve bunu devamlı hale getirmek oyun ablası ya da oyun ablası olarak seçtiğimiz eğitmenin görevlerindendir. Çocuğa, başarmanın sonuçlarının anlatılması ve her başarısının takdir edilmesi çocuğun güdülenmesini sağlar. Böylece başarılı olmak kendi istek ve hedeflerinden biri haline gelir ve ders çalışmak kendiliğinden gelmeye başlar. Bu motive olma hali dikkat dağınıklıklarını en aza indirger.

Konsantrasyonu Bozan Etkenlere Dikkat Edilmeli

Önem taşımayan dış uyaranlara karşı çok duyarlı olunması da dikkat dağınıklığı belirtilerindendir. Ders çalışırken sokaktan gelen bir korna sesi ya da soru çözerken evde duyulan televizyon sesiyle çocuğun ilgisinin bölünerek ders çalışma eyleminden kopması, sesin geldiği yöne odaklanması bunun örneklerindendir. Bu hem eldeki zamanın verimsiz kullanılmasına neden olur hem de motivasyonu sekteye uğratır. Oysa alanında uzman bir oyun ablası ya da oyun abisinden destek almak, bu ilgi kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan en ulaşılabilir yollardandır.

Okuma ya da dinleme esnasında konsantre olamayıp tam anlayamamak, tekrar okumak veya dinlemek zorunda kalmak da dikkat dağınıklığının kendini gösterme şekillerindendir. Bu da önemli bir zaman kaybına neden olur. Yaşanan zaman kaybı ve yapılmak zorunda kalan tekrarlar oluşturulmaya çalışılan motivasyonu zedeler. Ekstra çaba gerekir. Bir oyun ablası veya oyun abisinin yardımıyla ilerlemek, konsantrasyonun bozulmasını engeller. Çünkü çocuğunuzun ilgi, beceri ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde gözlemleyen bir eğitmen derse olan konsantrasyonu bunlar doğrultusunda yönlendirmeyi ve devamlı kılmayı başarır. Bu da çocuğunuzun başarılı olmasının yollarındandır.

Sınavlarda basit hatalar yapmak da en önemli göstergelerindendir dikkat dağınıklığının. Bu basit hataların sebebi doğru okumamaktır. Konsantrasyon bozukluğundan doğan bu durumun önüne bir oyun ablası ya da oyun abisinin desteğiyle geçilebilir. İlgi kayıplarının sebeplerini ve bu sebepten de çözümlerini en iyi şekilde analiz eden eğitmenler, başarısızlığın engellenmesini sağlar. Birebir yapılan eğlenceli derslerde belirlenen çalışma stratejisiyle ilerlemek, sınavlarda yapılması muhtemel hataları da en aza indirger. Bu da başarıya giden yolun sağlayıcılarındandır.

Okul Hayatında Oyun Abisi ve Oyun Ablasının Önemi

Çocuklar, geleceklerini belirleyen eğitim hayatında birçok sorunla karşılaşırlar. Küçük yaşlardan itibaren üzerilerinde hissettikleri stres ve hep varlığını hissettiren sınav kaygısı durumu hepten zorlaştırır. Bunun üstüne bir de dikkat dağınıklığı eklendiğinde işler gitgide içinden çıkılmaz bir hal alır. Çocuğunuzun bunun üstesinden tek başına gelmesini beklemek ona büyük haksızlık etmek olur. Ebeveyn olarak zamanınızın ve becerilerinizin bir noktada tükenmesi sizi de sınırlar. Bu noktada uzman bir eğitmenin desteğini almak, işleri yoluna sokmak ve böylece çocuğunuzun hayatını iyi yönde ilerletmesini sağlamak konusunda en ulaşılabilir ve uygun tercihtir. Bir oyun ablası ya da oyun abisi edinmesi, ders çalışmayı bir zorunluluktan çıkarır. Çocuğunuz eğlenceli ve devamlı bir aktivite olarak kendi isteğiyle ders çalışmaya başlar. Çocuğunuzun hayatına bir rol model olarak da giren oyun ablası ya da oyun abisi hem psikolojik destek sağlar hem de isteksiz olduğu konulardaki hakimiyetini arttırır. Bu da başarılı olmayı beraberinde getirir.

 

HEMEN ÖZEL DERS AL 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

evde özel dersbakırköy özel ders
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın