Etüt Merkezi Bünyesinde Grup Dersi Faydaları

 In Eğitim Yazıları

ETÜT MERKEZİ BÜNYESİNDE GRUP DERSİNİN FAYDALARI

Eğitim söz konusu olduğunda metotlar çok çeşitlidir. Bunun sebebi de her bireyin birbirinden farklı olmasıdır. Bu farklılık, öğrenme becerilerini de farklılaştırmaktadır. Bunun tercih edilebilir örneklerinden biri etüt merkezi hizmeti olarak sunulan grup dersleridir.

etüt merkezi

etüt merkezi

Neden Grup Çalışması?

Grup içerisinde yapılan çalışmalarla ilerleme metodu da öğrenciler için en iyi öğrenme yöntemlerinden biridir. Buna ulaşabilmenin en kolay yolu da bir etüt merkezine danışmaktır. Öncelikli olarak grubun çalışma amaç ve hedefleri belirlenir ve yönlendirmeler bu şekilde yapılır. Bu doğrultuda ilerlemek motivasyonu destekleyeceğinden, çalışmalar en verimli şekilde geçer.

Grup çalışmalarının en büyük avantajı bir tartışma ortamı sağlamasıdır. İstenen nitelikte uygulanabildiği sürece grup üyeleri arasında etkili bir iletişimin kurulmasını sağlar. Bu da öğrencilerin dinleyicilik özelliklerini geliştirmesi hususunda oldukça faydalıdır. Öğrenciler kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebilme şansına sahip olurlar. Bu karşılıklı iletişim hali sosyal yönden gelişmeyi ve özgüveni desteklediğinden ders çalışmak daha keyifli bir hal alır. Bu da yüksek motivasyonu beraberinde getirir. Bunu sağlayacak etüt merkezi eğitmenleri ile yapacağınız derslerle tartışmanın sizi ileri götürdüğünü görürsünüz.

Grup çalışması ile yapılan derslerde görev paylaşımı ile ilerlenir. Bu sayede öğrencilerde sorumluluk bilinci oluşur ve gelişir. Derse daha hazır olarak gelir, böylelikle edineceğiniz bilgileri almanız kolaylaşır ve rahatlıkla başarıya ulaşırsınız. Etüt merkezi eğitmenlerimizin de yönlendirmesiyle doğru çalışma yöntemlerinizi belirlersiniz.

Etüt merkezi vasıtasıyla yapacağınız grup derslerinde, aktif olarak öğrenme sürecine katılma fırsatı bulursunuz. Hem eğitmeniniz hem grup arkadaşlarınızın anlatımlarıyla konuları farklı açılardan dinlersiniz. Bu da konuların pekişmesini sağlayarak zihninizdeki kalıcılığını arttırır.  Hatta sorularınızı çeşitlendirir ve bunları dile getirerek eksiksiz bir şekilde ilerlemeniz sağlanır.

Grup içinde kurulan ve güçlenen iletişim ile ilerlenen derslerde öğrenciler, birlikte çalışma alışkanlığı kazanılar. Bu da ortak ve bireysel sorunların çözümlenmesini sağlar. Fikir üretme ve bu fikirlerde bir birliğe ulaşmayı kolaylaştırır. Çelişkileri yenmeyi ve uzlaşmayı öğrenirsiniz. Etüt merkezinde alacağınız grup derslerinde böylelikle demokratik tutum ve davranış kazanımları elde edersiniz. Bu sizin yalnızca derslere, sınavlara değil hayata hazırlanmanız anlamına gelecek önemdedir. Sosyal yönünüz desteklenir.

Grup eğitmeniniz ve diğer üyelerle karşılıklı fikir ve sorularla ilerlediğiniz etüt merkezi derslerinde, yorumlama beceriniz gelişir. Bir konuya farklı açılardan yaklaşılması; analiz ve değerlendirme özelliklerinizi güçlendirir. Muhakeme yönünüzün bu şekilde desteklenmesi sizi bir adım ileriye taşır; hem gireceğiniz sınavlarda hem sosyal hayatınızda.

Neler Kazandırır?

İstendik sosyal becerilerin kazanılmasına yardımcı olan etüt merkezi grup dersleri, sağlıklı bir grup ortamı yaratarak odaklanma sorunlarınızı çözmenizi sağlar. Bireysel çalışmalarda dikkat dağınıklığı yaşayan öğrencilerin, diğer öğrencilerle bir arada ilerlerken dikkatinin sürekli uyanık tutulmasını destekler. Böylelikle ilgi kayıplarının önüne geçilir. Hatta farklı bireylerin farklı sorularıyla uyanan merak, konuya tüm açılardan yaklaşılarak giderilmiş olur. Bireysel öğrenme gücünüzün gelişmesi sağlanır. Bu da motivasyonunuzun gücüne güç katarak, çalışmalarınızı sistemli ve devamlı kılar.

Etüt merkezinde yapacağınız grup çalışmalarıyla, ilgi ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda ilerleme imkanınız olur. Tüm çalışma stratejiniz bu yönlendirmelerle belirleneceğinden, ilginiz her zaman dürtülmüş olur. Böylece konulara hakim hale gelir, soru kaçırma ihtimaliniz düşer. Başarabildiğinizi görmek özgüveninizi yükselteceğinden motivasyonunuz hep güçlü kalır.

Etüt Merkezi Avantajları

Grup çalışmasının en büyük avantajlarından biri öğrenciyi dayanışmaya teşvik etmesidir. Bu da yapılan çalışmalardan çok daha fazla verim alınmasını ve iletişimin güçlenmesini sağlar. İlgi çekici ve eğlenceli hale gelen dersler, çalışma motivasyonunu destekler. Ders çalışmak zorunluluktan çıkar. Etüt merkezi, bu yönüyle sizi bir adım daha ileriye taşır.

Karşılıklı yapılan fikir alışverişleri ders çalışmak söz konusu olduğunda büyük önem taşır. Bir konu üzerinde eğitmenin yanı sıra, diğer grup üyeleri de soru ve cevap ürettiğinden konular iyice pekişir. Kalıcılığı artan bilgileri kullanmak ve üzerine yenilerini koymak kolaylaşır. Bu da kendinizi yeterli ve hazır hissetmenizi sağlar. Bu özgüven de sizi başarıya götüren yolun en büyük destekçilerinden biridir. Etüt merkezinde yapacağınız grup dersleri ile hem derslere hem sınavlara hazır hale gelirsiniz, hem de böylelikle bunların sonrasında ve dışında kalan hayatın üstesinden gelebilecek donanıma sahip olursunuz.  

HAKKIMIZDA DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ

 

HEMEN ÖZEL DERS AL 

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

sayısal dersler
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın