SAYISAL DERSLER NASIL ÇALIŞILIR

 In Eğitim Yazıları

SAYISAL DERSLER NASIL ÇALIŞILIR?

Her öğrenci farklıdır. Bu yüzden her öğrencinin öğrenme becerileri doğrultusunda, ders çalışma yöntemi de farklı olmalıdır. Her dersin çalışma gerekliliklerinin de farklı olması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, dersler ve içeriklerine göre strateji belirlemek çok önemli bir unsurdur. Başarılı olabilmek için doğru ve sistemli çalışmak çok önemlidir. Bu yüzden özellikle sayısal derslere çalışırken dikkatli olunmalıdır.

sayısal dersler

sayısal dersler

Sayısal derslerde temel gereklidir. Bilgi temellerinin sağlam olması ilerlemeyi de kendiliğinden getirir. Konular birbiri ile bağlantılı halde olduğundan, temellendirme düzgün yapıldığı takdirde üzerine ekleme yapmak çok daha kolaylaşır. Sayısal derslerde bilgi kadar bunu yorumlayabilmek de önemlidir. Soru çözümlerinde doğruya ulaşabilmek için birden fazla yolunuz olduğu anlamına gelir bu.

Eğitim hayatınızda ve sınav hazırlık döneminde bir özel ders takviyesi almak, sizin en büyük yardımcınız olabilecek niteliktedir. Alanında deneyimli bir eğitmenin stratejileri ile ilerlemek size önemli kazançlar sağlar. Temellendirmelerinizi en baştan ve doğru şekilde yapmanızı sağlayan özel ders eğitmeniniz, sizin ilgi ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir çalışma programı belirler. Bu yolda birlikte ilerlediğiniz ve aynı dili konuşabildiğiniz bir eğitmenle kuvvetli bir ilişki kurarsınız. Bu karşılıklı güven ortamı sizin kendinizi rahatlıkla ifade edebilmenizi sağlar. Böylece anlamadığınız ya da eksik kaldığınız noktalarda bunu dile getirip kayıp yaşamadan yeni bilgiler edinirsiniz. Böylece hem konulara hakim hale gelirsiniz hem de zaman kaybı yaşamanızın önüme geçmiş olursunuz.

Sayısal dersler söz konusu olduğunda, yaptığınız çalışmalarda karşılaştığınız soruları iyi okumanız en önemli noktadır. Sorunun sizden ne istediğini bilmek ve buna göre çözüm üretmek gerekir. Diğer türlü yanlışa sürüklenmeniz işten bile değildir. Bunun önüne, özel ders desteği aldığınız eğitmeninizin yönlendirmelerine uyarak geçebilirsiniz.

Sayısal derslere çalışırken ve bu alanlarda soru çözerken, üşenmemelisiniz. Yazmaktan, çizmekten, hata yapmaktan ve tekrar etmekten kaçınmamalısınız. Çünkü konular ancak böyle kalıcı hale gelir ve elinizdeki bilgileri kullanma becerilerinizi ancak böyle geliştirebilirsiniz.

Matematik ve Geometri

Tüm sınavların temel konularının büyük kısmını oluşturan iki alandır matematik ve geometri. Bu iki alan aynı zamanda sayısal derslerin de temelini oluşturmaktadır. Eğitmeninizle birlikte yaptığınız bu derslerde, doğru bir temellendirmeyle başlamak en önemli noktadır. Her konunun ardından sağlam bir tekrarla konunun oturması ve anlaşılmayan bir nokta kalmadığına emin olunarak bir sonraki konuya geçilmesi gerekir. Soru çözümleriyle konu anlatımı desteklenmelidir. Ardından gelen konularda sırasıyla ilerlemek önemlidir. Konuların birbiriyle bağlantılı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Konu anlatımları kendinize özel notlar hazırlamanız da önemlidir. Soru çözümlerinde büyük kolaylık sağladığını göreceğiniz bu yöntem, bilgilerinizin yerleşikliğini arttırır. Bu da soru kaçırmanızı engeller.

Kimya – Biyoloji – Fizik

Yazarak çalışmak tüm sayısal derslerde başarılı olmanın püf noktalarından biridir. Çünkü edinilen bilgiyi yazıya dökmek, bilginin kalıcılığını bir aşama daha arttırmak anlamına gelir. Sayısal dersler söz konusu olduğunda işin içine temel bilgi ve formüller de girdiğinde, yazarak çalışmak ve notlar çıkarmak daha önemli hale gelmektedir.

Bilgileri kullanırken işlem yapmaktan ve yanılmaktan kaçınmamak gerekir sayısal derslerde başarılı olmak için. Tuttuğunuz notların da yardımıyla soru çözerken, hata yapsanız dahi bunun size katkısı olur. Nerede ve neden eksiğiniz olduğunu fark etmenizi sağlar her hata. Hatalarınızın üzerine eğitmeninizle birlikte eğilerek, eksiklerinizi kapatarak ilerleyerek başarıya ulaşırsınız.

Fizik, kimya ve biyoloji apayrı üç sayısal derstir. Üçü de birbirinden farklı çalışma teknikleri gerektirir. Sisteme hakim ve deneyimli bir eğitmenle çalışarak, tüm bu sayısal derslerin üstesinden daha rahat gelirsiniz. Bu da kendinize olan güveninizi arttırarak motivasyonunuzu pekiştirir. Bu güven artışı, sınava dair kaygılarınızın önüne geçer. Sorulara önyargısız, korkmadan yaklaşırsınız ve böylelikle doğru yapma olasılığını arttırır.

Bu dersleri, hayatın içine de uyarlayarak gözünüzün önüne getirebilmenizi sağlayan bir özel ders eğitmeni ile çalışmak başarı sıralamanızı yükseltir. Sayısal bilgi ve verileri görsel hafızanızla destekleyebiliyor olmak elinizdeki en önemli güçlerden biridir. Böylece konular üzerindeki hakimiyetiniz sorunsuz ilerler ve soru kaçırmazsınız. Bu da sizi sayısal derslerde başarılı kılar. Sayısal derslerde başarılı olmanız, eğitim hayatında ve gireceğiniz sınavlarda da başarılı olmanız anlamına gelir.

 

HEMEN ÖZEL DERS AL 

 

Recommended Posts
Showing 2 comments
  • Ertekin
    Cevapla

    Sayısal derslere nasıl çalışılır konusunda oldukça faydalı buldum

  • Ogeday Bahcivan
    Cevapla

    Bu makele sayesinde Sayisal derslere nasıl çalışılır noktasında oldukça fazla bilgiye sahip oldum emeği gecen Dinamik Özel Ders ekibine teşekkürlerimi iletirim

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

bakırköy özel dersetüt merkezi
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın