DOĞRU ZAMANDA VE DOĞRU YERDE ÖZEL DERS ALMAK

 In Eğitim Yazıları

DOĞRU ZAMANDA DOĞRU MEKÂNDA ÖZEL DERS ALMAK

özel ders almak

özel ders almak

Başarıyı hedeflerken zaman ve mekan olguları hayati önem taşımaktadır. Doğru zamanlamayla özel ders almak gibi yapılan tüm müdahaleler öğrencinin eksiklerini stresten uzak bir şekilde çözerek rahat bir süreç geçirmesini sağlar. Zaman kaygısından uzak bir eğitim süreci konuların temeline inmek ve kalıcı çözümler sunmak için gereklidir. Bu noktada öğrencinin kendisini tanıması, eksiklerini bilmesi ve eğitmenlerinden veya ailesinden çözümünü talep etmesi erken müdahale açısından en önemli kriterdir. Öğrencilere bu gibi sorunların çözümünden kaçınmaması gerektiği bilincini aşılamak veli ve eğitmenlere düşmektedir. Aksi halde birçok öğrencinin yaptığı gibi sorunun üstüne gitmek yerine, dersi rafa kaldırmayı veya hedef küçültmeyi seçmektedirler. Bunun önüne geçmek için öğrencinin kendini tanıması, eğitmenlerin de yakın takipte bulunarak eksiklerin farkına varması gereklidir. Sorun tespitinden sonra mümkün olan en kısa zamanda çözüm arayışına girerek öğrencide ön yargı ve strese dönüşmesinin önüne geçilmelidir. Eğer konu öğrencide bir fobiye dönüşmüşse de birebir müdahale için özel ders almak iyi bir seçenek olacaktır.

ÖĞRENCİNİN KİŞİSEL FARKINDALIĞI ÇOK ÖNEMLİ

Zaman olgusunu yalnızca harekete geçmek olarak kısıtlamamak gerekir. Mevcut sorumlulukların yerine getirilmesinde de zamanlamanın gözetilmesi gerekir. Öğrencinin en verimli biyolojik saatini tespit edip o saatlerden en iyi şekilde faydalanması gerekir. Kendisinin en verimli gördüğü programı eğitmenleriyle işbirliği içinde yine kendisi düzenlemeli ve programın zamanlamasına ciddiyetle uyması gerekir. Öğrencinin sürece bakışı ve uygulaması en önemli etkendir. Bir konuda destek almaya karar verip özel ders almak için arayışta bulunan bir öğrenci sorunun bu noktada çözülmediğini yine sürecin verimini belirleyecek anahtar kişinin kendisi olduğunu bilmesi lazım. Kendisine verilen ödev ve projeleri de doğru zamanda yerine getirmesi gereklidir. Günleri boş geçirerek son düzlükte işin başına oturmak yalnızca stres getirir ve verimi büyük ölçüde düşürür.

ÖZEL DERSTE MEKAN ÖNEMİ

Mekan da eğitim konusunda zaman kadar önemlidir. Mekan olgusunu ders çalışma ortamı diye özel bir alt başlıkta incelersek, bu ortamın seçimi yine öğrencinin kendini tanıması ile gerçekleşmesi gerekir. Sessiz, ferah bir ortamın mı, yoksa kalabalık herkesin konsantre bir şekilde çalıştığı bir ortamın mı onu daha çok motive edeceğine öğrencinin karar vermesi lazım. Özel ders almak için seçilecek mekan da yine bu denli önemlidir. Ev ortamı, bir kurum veya bir dış mekanın mı tercih edileceği öğrencinin samimi bir şekilde özel dersin verimini gözetmesine bağlıdır.

Öğrencinin başarısı açısından konu ve pratik eksikleri bir an önce fark edilip özel ders almak gibi profesyonel bir yardım ile bu eksikler bir an önce kapatılmalıdır.

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

özel ders ücretidinamik
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın