ÖZEL KURS ÇALIŞAN EBEVEYN İÇİN NEDEN TERCİH SEBEBİDİR?

 In Eğitim Yazıları

ÇALIŞAN ANNE-BABA ÇOCUKLARI İÇİN ÖZEL KURS

özel kurs

özel kurs

 

Eskiye nazaran, günümüzde çalışan ebeveyn sayısı çokça artmış durumdadır. İş hayatındaki rollerini arttıran kadınların oranı bu sayının artma nedenlerindendir. Çalışan ebeveyn olmak, iş ve ev hayatındaki dengeleri sağlamak açısından bireyin zorlanmasına neden olur. Yoğun iş temposu, anne babaların çocuklarına ayırdıkları zamanı kısıtladığından kendilerini yetersiz hissettirir. Burada durum dengesi sağlayıp uyum göstererek adım atmak önemlidir. Diğer türlü bocalamak söz konusu hale gelir ve iki rolden en birinde başarısızlığa doğru ilerlenir. Bunun önüne geçmek için destek almak gerekir ve destek söz konusu olduğunda ilk aklana gelenlerden biri özel kurs olmaktadır.

 

ÇALIŞAN EBEVEYN ÇOCUĞUN EĞİTİMİYLE NASIL İLGİLENMELİ?

Bir çocuğun eğitiminde ailenin yeri büyüktür. Hem rol model olma hususunda hem yönlendirme aşamasında ebeveynler önemli bir paya sahiptir. Bu yüzden anne babalar işten kalan zamanlarının çoğunu çocuklarının eğitimine kafa yormakla ve onlarla ilgilenmekle geçirmek durumunda hissederler. Bu, böyle de olmalıdır. Mevcut eğitim sistemi gereğince, çocuklar ailelerinin desteğine de daha da ihtiyaç duymaktadır. Ancak yoğun iş hayatının etkisiyle bu iş aileler için içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Bu noktada ailelerin en büyük yardımcısı özel kurs olmaktadır. Çocuğuna göstermek istediği özene zamanı kalmayan ailelerin gözleri, tecrübeli eğitmen kadrolarına sahip özel kursların desteğiyle geride kalmaz. Çünkü özel eğitmenler çocuklarla birebir ilgilenir, bu bağlamda ihtiyaçlarını rahatlıkla belirler ve kurduğu kuvvetli bağı otoriterliğiyle de dengeleyerek eksiklerinin kapatılmasını sağlar.

Aile ile çocuk arasında oluşabilecek yoksunluk ve yetersizlik hislerini ortadan kaldırır. Çocuklar, çalışan aile bireylerinin yokluğunda bir otorite eksikliği duyumsarlar. Bu da zamanla başıboşluğa neden olur. Yapılmayan ödevler, çalışılmayan sınavlar ve bunlar sebebiyle elde edilen başarısız sonuçlar söz konusu hale gelir. Oysa özel kurs desteği alındığında denetim her zaman ailede olacak durumdadır. Çocuğun eksikleri, ihtiyaçları ve isteklerine her zaman hâkim olabilmeyi sağlayan özel ders eğitmenleri çocukların hem arkadaşı hem öğretmeni konumundadır.

 

Özel kurs, çocukların ders çalışma alışkanlığı edinebilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Çalışan anne babanın bu sistemi oturtup, kontrol altına alması çok zor bir ihtimaldir. Kısıtlı bir zaman içinde kontrol edilmesi gereken ödevler, çalışılması gereken konular ve edinilmesi gereken yeni bilgiler vardır ve iş sonrası buna gerekli enerjiyi ayırmak pek mümkün olmamaktadır.

 

DEĞİŞEN SİSTEMLERE AYAK UYDURULMALI

Anne babaların, yeni eğitim sistemine hâkim olması gibi bir durum da pek söz konusu değildir. Sistem sürekli değişip gelişmekte ve gitgide karmaşık bir hale gelmektedir. Deneyimli özel kurs eğitmenleriyle bu sorun da ortadan kalkmaktadır. Böylelikle, çocukların sağlam alt yapılı bir eğitim almaları mümkün hale gelir. Sisteme ve sistemin gerektirdiği tüm bilgilere sahip eğitmenlerden yardım alan çocuklar, başarılı bir okul hayatı ve sınav sıralamasıyla hayatlarına devam ederler.

 

Çocukların sorumluluk bilincini sağlamlaştırmak, kendini yönetme fırsatı vermek ve tüm davranışlarının sonuçlarına hazır hale gelmesini sağlamak en önemli aşamalardandır. Bunları sağlamaya çalışan ebeveynler, özel kurs eğitmenleriyle beraber yola devam ettikleri takdirde bu davranış biçimini desteklemiş ve pekiştirmiş olurlar. Böylelikle bu özellikler yerleşik davranış biçimleri haline gelir. Ve bu özelliklere sahip çocuklar, başarılı birer birey olmaya aday hale gelirler.

 

Çocukların eğitiminin başında olan anne babanın çalışması durumu, ailenin çocuk üzerindeki kontrol hakimiyetini sekteye uğratır. İş temposuna eklenen aile hayatının koşturmacası, ister istemez birtakım ihmalleri de beraberinde getirir. Bunun ayırdına varan ebeveynler özel kurs takviyesiyle durumu toparlayabilirler. Bu da çocuklarının yaşayabileceği muhtemel başarısızlıkların önüne geçmelerini sağlar. Bu destek, hem ailenin hem de çocuğun kurtarıcısı durumundadır bu sebepten.

 

NEDEN ÖZEL KURS?

Ailenin yetişemediği, kendini yetersiz gördüğü noktada yardıma koşar özel kurs. Yalnızca okuldaki öğretmen, dershanedeki eğitmen ya da çalışan anne babanın yardımıyla ilerlenemeyecek bir eğitim sistemine sahip olduğumuzdan; özel kurslar birebir dersler yapılan, tek tek her çocuğa ayrı hazırlanan çalışma programları ve gereksinimler doğrultusunda ilerlenen metotlarla ayrı bir yerdedir. Çocukların kendilerini rahatlıkla ifade edebildiği, arzu ve eksiklerini dile getirebilmesi de özel kurs almanın avantajlarındandır. Tüm bunlar başarıya giden yolun habercileridir. Yoğun okul hayatının yükünü biraz olsun azaltan özel kurs desteği, çocukların kendine olan güvenlerini arttırır ve bu da başarıya çok daha yakın olmak anlamına gelir.

 

HEMEN ÖZEL DERS AL 

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search

teog sınav sistemibirebir özel ders
WhatsApp Whatsapp Bilgi Hattı için Tıklayın